Państwo
ETPC: znowu o warunkach w polskich więzieniach
ETPC| HFPC| Konwencja| Maria Ejchart| zakład karny
włącz czytnikW ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka, w sprawie Grzywaczewski przeciwko Polsce, po raz kolejny stwierdził naruszenie przez Polskę art. 3 Konwencji Europejskiej zakazującego tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.
W okresie od 25 stycznia 2006 do 11 grudnia 2008 skarżący był tymczasowo aresztowany. Przez ten okres skarżący przebywał w różnych jednostkach penitencjarnych tj. w Areszcie Śledczym w Lublinie, Zamościu, Hrubieszowie, Zakładzie Karnym w Rzeszowie. W swojej skardze do Trybunału skarżący podnosił, że podczas pobytu w więzieniu był traktowany w sposób niehumanitarny. Wskazał między innymi, że w podczas pobytu w AŚ w Lublinie w celi 11 osobowej, w której przebywał, przebywało 22 więźniów, co oznacza, że jeden więzień miał do dyspozycji 1,1 m2. Podobne zarzuty skarżący kierował przeciwko pozostałym jednostkom penitencjarnym.
Pan Grzywaczewski cierpi na insulinozależną cukrzycę, raka prostaty i łagodne zaburzenia kardiologiczne. W skardze wskazał, że pomoc medyczna, jaką otrzymywał w trakcie tymczasowego aresztowania, nie była wystarczająca. Pomimo jego poważnego stanu zdrowia, był traktowany przez personel medyczny, jakby cierpiał na powszechne, niegroźne dolegliwości. Przez cały okres pobytu w areszcie sam wykonywała sobie zastrzyki z insuliny, bez pomocy osoby trzeciej, w celi, w której brakowało prywatności i odpowiednich warunków sanitarnych. Ze względu na gwałtowne zmiany poziomu cukru, żył w ciągłym stresie i strachu przed utratą przytomności. Jego stan zdrowia pogarszał się każdorazowo podczas przenoszenia z jednej jednostki do drugiej.
W ocenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skumulowane skutki przeludnienia i nieodpowiednich warunków bytowych w trakcie aresztowania i fakt, że z powodu swojego stanu zdrowia skarżący był w trudnej sytuacji w porównaniu z innymi więźniami, a także charakter, czas trwania i nasilenie złego traktowania są wystarczające, aby stwierdzić, że Polska dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania.
W związku z naruszeniem art. 3 Konwencji tytułem Trybunał przyznał Skarżącemu 6 000 euro za doznaną krzywdę moralną.
„To kolejny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym Trybunał stwierdził, że warunki panujące w polskich jednostkach penitencjarnych naruszają standardy międzynarodowe.” – mówi Maria Ejchart, ekspert HFPC. „Mimo, że skarga dotyczy 2007 r. nie można wykluczyć, że obecnie taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. Według danych a dnia 1 czerwca 2012 r. zaludnienie jednostek penitencjarnych wynosi 98,7 %. Wciąż również Służba Więzienna nie przeprowadziła kompleksowej reformy służby zdrowia. Bez takiej reformy oraz systemowych zmian Polska narażona jest na kolejne sprawy przed Trybunałem i wygrane skarżących” – dodaje Maria Ejchart.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ETPC: Czy Polska zapewnia odpowiednią opiekę medyczną w więzieniu?
ETPC: Polska naruszyła zakaz tortur oraz nieludzkiego lub poniżającego traktowania
Senacka komisja: do ETPC nadal trafia wiele spraw przeciw Polsce
Zmiany w kodeksach usprawnią procesy i zmniejszą tłok w więzieniach
Dostęp więźniów do informacji publicznej
Czarne wtorki strasburskie
Więzienna medycyna niezgodna ze standardami praw człowieka
Polska znów przegrywa w Strasburgu
SA: ciasnota w celi i brak wózka dla inwalidy nie są niehumanitarne
HFPC: przeludnienie wciąż problemem polskiego więziennictwa
RPO: niech TK oceni, czy kąpiel więźnia raz w tygodniu jest w porządku
Strasburg: prawie trzy lata aresztu nie naruszyły Konwencji
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.