Publicystyka



Materialne koszty złych sądów

efekt wzbudzony| Jan Cipiur| system sądownictwa

włącz czytnik

Na podstawie takich i podobnych analiz eksperci z WEG uznali, że w zależności od scenariusza, stan Georgia stracił jednego roku wskutek opieszałości swoich sądów od 3 500 do 7 100 miejsc pracy. W scenariuszu zasadniczym (między optymistycznym a pesymistycznym) ubytek oszacowany został na 5 tys. miejsc pracy. Ucierpiały głównie osoby zatrudnione w administracji i usługach opartych na wiedzy. Spadek liczby posad w tych dwóch tylko kategoriach wyniósł 4,2 tys. Ryzyko zmniejszenia dochodów z pracy w wyniku powolniejszej działalności sądów wynosi od 176 mln dolarów rocznie w scenariuszu optymistycznym do 375 mln dolarów – w pesymistycznym. W celu pełniejszego pomiaru negatywnych skutków oszacowano również możliwe ubytki w stanowym PKB. Tu wynik waha się w przedziale 243 – 538 mln dolarów rocznie.

Jeszcze inny sposób (Gross Economic Impact) to porównanie wartości przychodów brutto firm prywatnych oraz wartości usług świadczonych przez sektor państwowy, zwany w USA rządowym. Ujemny efekt przeciąganych przez Temidę rozstrzygnięć wynosi w tym ujęciu od 337 do 801 mln dolarów.

Wcześniej, bo w 2009 r. WEG opublikował identyczną analizę dla Florydy. W tamtym przypadku oszacowania były wyższe o cały rząd wielkości, bowiem roczne koszty (bezpośrednie + pośrednie + wzbudzone) opóźnień sądowych miałyby wynieść na Florydzie nawet 17 mld dolarów. Różnica jest uderzająca. Wynika ona z tego, że w przypadku Florydy, która jest największym „wypoczynkowym” stanem Ameryki z milionami wakacyjnych mieszkań, posiadłości i rezydencji, uwzględniono w badaniu koszty powstające w wyniku przedłużających się rozstrzygnięć w sprawach o zajęcie nieruchomości, np. z tytułu niespłaconego lub niespłacanego kredytu. Straty (głównie utracone przychody, odsetki i różnice wartości pieniądza w czasie) tylko z tego tytułu miałyby wynieść ok. 10 mld rocznie.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.