Świat



ETPC: immunitet sądowy głowy państwa nie jest bezwzględny i nieograniczony

ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| immunitet| Mołdawia| ochrona dóbr osobistych| prawo do rzetelnego procesu

włącz czytnik

Trybunał zwrócił uwagę również na fakt, iż skarżącym - poza powództwem do sądu - nie były dostępne żadne inne możliwości ochrony swego dobrego imienia. Rząd mołdowski twierdził, że skarżący - jako politycy - mogli bronić się w mediach i tam przedstawić swój punkt widzenia. Trybunał powołał się jednak na swe ustalenia poczynione w innym wyroku przeciwko Mołdowie, to jest w sprawie nr 13936/02, Manole i inni, zgodnie z którymi w kraju panowała wówczas powszechna praktyka administracyjnego cenzorowania środków masowego przekazu. Skarżący nie mieli więc ani prawnej, ani faktycznej możliwości obrony swojego dobrego imienia naruszonego przez głowę państwa. Odmówienie im prawa do rzetelnego procesu było więc tym bardziej dotkliwe.

Tak wynika z wyroku Trybunału z 2 grudnia 2014 r. w połączonych sprawach nr 27756/05 i 41219/07, Urechean i Pavlicenco przeciwko Republice Mołdowy.

Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.