ŚwiatETPC spieszy się ze skargą ukraińskiej pilotki helikoptera

ETPC| Nadieżda Sawczenko| Rosja| Ukraina| wojna hybrydalna| Ługańsk

włącz czytnik
ETPC spieszy się ze skargą ukraińskiej pilotki helikoptera
Foto: YouTube/Військове телебачення України

Europejski Trybunał Praw Człowieka dał najwyższy priorytet skardze ukraińskiej pilotki helikoptera Nadieżdy Sawczenko, która została aresztowana w Rosji i oskarżona o udział w zabiciu dwóch rosyjskich dziennikarzy, napisał na Facebooku jej adwokat Walentina Telyczenko.

Według prawniczki, sąd ETPC wysłał list do rosyjskiego rządu z prośbą o odpowiedź na pytanie, dlaczego Sawczenko nie dano możliwości spotkania z ukraińskim konsulem. Sąd poprosił również, by rosyjski rząd dostarczył informacji na temat warunków panujących w więzieniach w rejonie ukraińskich działań [bojowych] oraz by wyjaśnił inne kwestie zatrzymania Sawczenko.

Mecenas Telyczenko wyraziła nadzieję, że "szybkie działania europejskiego sądu [w tym przypadku] mogą oznaczać, że Sawczenko wkrótce powróci do Ukrainę."

Nadieżda Sawczenko wskazywała ukraińskiej artylerii cele. Została zatrzymana w Rosji, do której rzekomo dostała się podając się za uchodźcę, i oskarżona o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy na Ukrainie. 2 lipca Nowousmanski Sąd Rejonowy w Woroneżu przedłużył jej areszt aż do końca sierpnia.

9 lipca członkowie Komisji Nadzoru Publicznego obwodu Woroneskiego,  którzy odwiedzili Sawczenko, nie stwierdzili, by warunki w jakich przetrzymywana jest Nadieżda Sawczenko odbiegały od norm europejskich.

Korespondent Wiesti Igor Korneljuk i inżynier dźwięku Anton Wołoszyn zginęli 17 czerwca w ataku moździerzowym w okolicy Metallist i Mirny, małych miast w pobliżu Ługańska we wschodniej Ukrainie.

The Russian Legal Information Agency (RAPSI)

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.