Świat



ETS o pomocy finansowej dla banku ING

banki| ETS| Holandia| ING Group| Komisja Europejska| kryzys finansowy| papiery wartościowe| pomoc publiczna

włącz czytnik

Tym samym Trybunał oddalił wszystkie pozostałe zarzuty podniesione przez Komisję, a w szczególności te dotyczące analizy okoliczności faktycznych dokonanej przez Sąd, faktu, że Komisja nie była w stanie wywierać wpływu na treść zobowiązań zaproponowanych przez Niderlandy i ING lub faktu, że Sąd niezgodnie z prawem rozszerzył zakres sporu zainicjowanego wniesioną do niego skargą.

1 Decyzja Komisji 2010/608/WE w sprawie pomocy państwa C 10/09 (ex N 138/09) udzielonej przez Niderlandy na rzecz
ING w zakresie instrumentu wsparcia w odniesieniu do aktywów niepłynnych oraz planu restrukturyzacji (Dz.U. 2010,
L 274, s. 139).
2  Wyroki Sądu z dnia 2 marca 2012 r. w sprawach połączonych T-29/10 Królestwo Niderlandów przeciwko Komisji
i T-33/10 ING Groep NV przeciwko Komisji (zob. także komunikat prasowy nr 19/12).
3 Mając na uwadze ten wyrok, Komisja wydała w dniu 11 maja 2012 r. decyzję C(2012) 3150 wersja ostateczna – Pomoc
państwa SA.28855 (N 373/2009) (ex-C/10/2009 i N528/2009) – Niderlandy – ING – pomoc na restrukturyzację (nowa
decyzja). W decyzji tej Komisja poddała ponownej ocenie zmianę warunków spłaty wkładu kapitałowego w świetle kryterium inwestora prywatnego i doszła do wniosku, iż inwestor prywatny działający w warunkach rynkowych nie przystałby na takie nowe warunki. Komisja postanowiła wówczas, że wspomniana zmiana stanowi pomoc państwa, jednakże z uwagi na zobowiązania podjęte przez Królestwo Niderlandów, rozpatrywana pomoc jest zgodna z rynkiem wewnętrznym. W dwóch skargach wniesionych do Sądu w dniu 23 lipca 2012 r. (sprawy T-325/12 i T-332/12), Królestwo Niderlandów i ING wniosły o stwierdzenie nieważności nowej decyzji. Skargi zostały jednak później cofnięte. W konsekwencji nowa decyzja stała się ostateczna.

UWAGA: Odwołanie od wyroku lub postanowienia Sądu, ograniczone do kwestii prawnych, może zostać wniesione do Trybunału. Co do zasady, odwołanie nie ma skutku zawieszającego. Jeżeli jest ono dopuszczalne i zasadne, Trybunał uchyla orzeczenie Sądu. Jeżeli stan postępowania pozwala na wydanie orzeczenia w sprawie, Trybunał może sam wydać ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie sporu. W przeciwnym razie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd, który jest związany orzeczeniem Trybunału wydanym w ramach odwołania.
ETS

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.