Świat



ETS wydał wyrok w sprawie niedźwiedzia polarnego

ETS| Knut| marka wspólnotowa| OHMI| Zoo w Berlinie

włącz czytnik
ETS wydał wyrok w sprawie niedźwiedzia polarnego
Thomas Dörflein i Knut w kwietniu 2007. Foto: Wikimedia Commons

16 września sąd Trybunału Sprawiedliwości unii Europejskiej rozstrzygnął sprawę T-250/10 Knut IP Management Ltd./OHIM o wspólnotowy znak towarowy Knut – niedźwiedź polarny. Przypomnieć trzeba, że Knut to imię białego niedźwiedzia polarnego, który w grudniu 2006 urodził się w berlińskim ogrodzie zoologicznym i stał się ulubieńcem publiczności zarówno niemieckiej, jak i europejskiej.

W kwietniu 2007 roku Europejskie Biuro Marek Wspólnotowych (OHMI) otrzymało wniosek brytyjskiej firmy Knut IP Management Ltd. O zarejestrowanie słownego znaku KNUT-DER eisbär (Knut – niedźwiedź lodowy/polarny) jako unijnego znaku towarowego dla w szczególności  produktów z papieru i tektury , odzieży , obuwia i czapek , artykułów sportowych itp.

OHMI odmówiło rejestracji marki, argumentując to ryzykiem zamieszania, jakie  może wyniknąć z powodu wcześniej zarejestrowanej przez Zoo w Berlinie marki Knud. Zoo udziela licencji na tę markę wydawnictwom książkowym oraz producentom gier, zabawek i lalek.

OHMI argumentuje, że podobieństwo nazw (Knut i Knud) oraz tożsamość branż, w których marki występują, niesie zbyt wielkie ryzyko.

W wyroku sąd Trybunału, oddalając skargę brytyjskiej firmy, podjął argumenty OHMI dodając jeszcze, że oba znaki są adresowane do tej samej grupy odbiorców, którzy mogą mieć trudność z odróżnieniem od siebie obu marek.

Na rynku zatem pozostanie tylko niemiecki niedźwiedź jako marka wspólnotowa. Przypomnieć tu trzeba, że wspólnotowa marka obowiązuje na terytorium całej Unii Europejskiej obok marek krajowych.

Od wyroku przysługuje odwołanie.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.