Świat



Omijanie płacenia podatków stało się elementem życia

Bank Rozliczeń Międzynarodowych| Kajmany| MFW| oszustwa podatkowe| raje podatkowe| tax avoidance| tax evasion| unikanie opodatkowania

włącz czytnik

Wierzchołek góry lodowej

Powyższe przykłady są frapujące, ale w skali globalnej jedynie przyczynkarskie. Niestety, to tylko wierzchnia warstwa, pod która kryją się przypadki poważniejsze o całe rzędy wielkości. W Wielkiej Brytanii działa od kilku lat Tax Justice Network. W tym roku ta dość mała organizacja finansująca się głównie z grantów paru rządów europejskich zdobyła swoje pięć minut dzięki publikacji zatytułowanej „The Price of Offshore Revisited: new estimates for „missing” global private wealth, income, inequality and lost taxes”. Tytuł dzieła długi, a mowa jest krótka – chodzi o globalne i ponadgraniczne przekręty fiskalne.

Demaskatorzy z „Sieci Sprawiedliwości Podatkowej”, którym przewodzi James Henry, w przeszłości główny ekonomista wielkiej firmy doradczej McKinsey, kierują się maksymą lorda Kelvina uwiecznionego w historii za sprawą zera absolutnego, że „jeśli nie umiesz wyrazić tego w liczbach, twoja wiedza jest kusa i wątła, a jej poziom niezadowalający”.

 

Szukali zatem kwot i sądzą, że je znaleźli. W ocenie autorów raportu, globalna elita super-bogaczy zdołała wyprowadzić spod majchrów i brzytew fiskusa nie mniej niż 21 000 miliardów dolarów, czyli majątek równy sumie produktów krajowych brutto USA i Japonii. Posługując się danymi m.in. z MFW i Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) sugerują, że wartość kapitału, który począwszy od 1970 r. odpłynął skrycie z wielu państw rozwijających była tak duża, że wystarczyłaby z naddatkiem na spłatę długów tych państw wobec reszty świata.

Podają (m.in.), że wedle ich najlepszej wiedzy w latach 1992-2009 z Rosji wytransferowano potajemnie aktywa o łącznej wartości 611 mld dolarów (mowa o dolarach USA o sile nabywczej z 2000 r.). Aktywa te przyniosły w tym czasie w ukryciu przed rosyjskim fiskusem dochód w wysokości prawie 160 mld dolarów z 2000 r., a więc całkowity wypływ korzyści można szacować na 770 mld dolarów sprzed 12 lat, czyli ok. 1000 mld dzisiejszych dolarów. Sporo, nawet jak na przerozległą Rosję.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.