Świat



Rosja: sąd konstytucyjny będzie badał wyroki ETPC i innych sądów międzynarodowych

Duma Państwowa| ETPC| Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności| Jedna Rosja| Jukos| Sąd Arbitrażowy| Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej| Siergiej Mawrin| Thorbjørn Jagland| Walerij Zorkin

włącz czytnik

Po tym wstępie Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej przechodzi do rzeczy, gdy zarządza, by sądy, do których wpłyną wyroki europejskiej judykatury przesyłały do SKFR wniosek o zbadanie zgodności wyroku ETPC z konstytucją Rosji.

Autorzy orzeczenia SKFR wskazują jeszcze jedną procedurę: na wniosek prezydenta lub rządu Rosji, kiedy „władze uznają konkretne orzeczenie ETPC za niewykonalne bez naruszenia ustawy zasadniczej”, SKFR będzie uruchamiał „specjalny mechanizm prawny” (специальный правовой механизм обеспечения верховенства Конституции при исполнении постановлений ЕСПЧ). Mawrin i Zorkin nie wyjaśniają jednak, na czym ten specjalny mechanizm miałby polegać.

Wiosną 2014 roku frakcja Jednej Rosji w Dumie zaczęła pracę nad projektem ustawy o uznaniu za bezprawne wyroków różnych sądów międzynarodowych. Prawdopodobnie władzy postanowiły jednak zastosować bardziej bezpieczny wariant z sądem konstytucyjnym, gdyż przyjęcie ustawy mogło wywołać retorsje w postaci np. zawieszenia lub nawet usunięcia Rosji z Rady Europy, co byłoby bardzo przykrym ciosem w polityczny wizerunek Rosji, a zwłaszcza prezydenta Władimira Putina.

Odesłanie wyroku ETPC czy np. rozstrzygnięcia międzynarodowego sądu arbitrażowego do Sądu Konstytucyjne Federacji Rosyjskiej z pewnością tym nie grozi.

Jak podaje BBC, Rada Europy, która monitoruje przestrzeganie Konwencji i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wyraziła zaniepokojenie decyzją Rosji. Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland powiedział, w oświadczeniu dla BBC, że "Postanowienie (Sądu Konstytucyjnego federacji Rosyjskiej) rodzi kilka pytań i wątpliwości. Moi eksperci analizują decyzję i ja będę o niej rozmawiał z najwyższymi władzami rosyjskimi".

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Kazimierz | 16-07-15 13:40
Ten profesor, za przeproszeniem, Zorkin to podręczny Putina. Już szefowi załatwił różne rzeczy: uzasadnienie aneksji Krymu, niegodziwe NGO'sy - czas na świat, który dla Rosji jest obcy, więc groźny. Trzeba się od niego odizolować. Poza tym - z rządami można pertraktować, podczas gdy sądy, szczególnie Strasburski trybunał, są niezalażne i dosłownie, i w przenośni. Nikt nad nimi, prócz Konwencji, nie ma władzy. A na przepisy konwencji też nic się w Rosji nie poradzi. Dlatego wierny sługa - tzw. sąd konstytucyjny, wykonuje robotę na rzecz swojego feudała.