Świat



Sąd Najwyższy Izraela w roli sądu konstytucyjnego

Aharon Barak| Bank HaMizrahi| Deklaracja Niepodległości Izraela| Izrael| Kneset| kontrola konstytucyjności prawa| Sąd Najwyższy Izraela| zasady demokratycznego państwa prawa

włącz czytnik

W systemie podziału władzy interpretacja konstytucji należy do zakresu władzy sądu. Stąd, jeśli sąd ogłasza niekonstytucyjność ustawy i ją unieważnia, to unieważnienie ustawy nie jest naruszeniem zasady podziału władzy, lecz jej wykonywaniem. Wreszcie A. Barak odwołuje się do demokratycznego charakteru państwa. Kontrola konstytucyjności ustaw jest integralną częścią istoty demokracji, ponieważ demokracja jest ostrożnym równoważeniem pomiędzy zasadą większości a podstawowymi wartościami społeczeństwa. Z chwilą uchwalenia w 1992 r. dwóch ustaw zasadniczych zawierających katalog praw podstawowych Izrael stał się demokracją konstytucyjną i dołączył do wspólnoty państw demokratycznych, które posiadają katalog praw podstawowych o randze konstytucyjnej. Kontrola konstytucyjności praw ograniczających prawa człowieka stała się normą w większości tych państw.

Wiek dwudziesty jest wiekiem sądowej kontroli konstytucyjności prawa. Ona nadaje prawdziwe znaczenie demokracji konstytucyjnej. Ponadto kontrola jest wyrazem konstytucyjnych wartości. Nie jest manifestacją woli sędziego, lecz raczej refleksją nad fundamentalnymi koncepcjami społecznymi, gwarantowaną przy pomocy sędziowskiej obiektywności. W swej argumentacji Barak poszedł jeszcze dalej, twierdząc, że ogłaszanie nieważności ustaw sprzecznych z normami konstytucyjnymi jest zgodne z izraelską tradycją prawa, a sądowa kontrola konstytucyjności prawa jest duszą samej konstytucji. Pozbawić konstytucję sądowej kontroli to jakby pozbawić ją istoty życia.

*Dr Anna Rataj, LL.M., LL.M. – radca prawny, absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim (mgr, 2009; dr, 2015), Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (LL.M., 2010) i Harvard Law School (LL.M., 2014), także studiów judaistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (lic., 2011).W ramach licznych stypendiów i grantów odbyła staże naukowo-badawcze w ośrodkach akademickich w Niemczech, USA i Izraelu. Prelegentka na konferencjach krajowych i międzynarodowych, wygłosiła m.in. wykład w Sądzie Najwyższym Izraela na temat aspektów prawnych uboju rytualnego w Polsce. W wolnych chwilach gra na fortepianie.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.