Świat



Trybunał Sprawiedliwości o pozywaniu uczestników kartelu przed sąd siedziby jednego z nich

kartel| odpowiedzialność cywilna| Rozporządzenie Bruksela I| Trybunał Sprawiedliwości UE| uczestnik kartelu

włącz czytnik

Po trzecie Trybunał stwierdził, że sąd, przed który wytoczono powództwo, jest - co do zasady - związany klauzulą prorogacyjną wyłączającą stosowanie przepisów szczególnych rozporządzenia dotyczących wielości pozwanych oraz ich odpowiedzialności za czyny niedozwolone lub czyny podobne do czynu niedozwolonego. Trybunał podkreślił jednak, że spory dotyczące naprawienia szkody spowodowanej przez bezprawny kartel mogą zostać objęte zakresem klauzul prorogacyjnych jedynie pod warunkiem, że poszkodowany wyraził zgodę na takie klauzule.

1 Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych (Dz.U. 2001, L 12, s. 1).
2 Decyzja Komisji C(2006) 1766 wersja ostateczna z dnia 3 maja 2006 r. w sprawie COMP/F/C.38.620 - Nadtlenek wodoru i nadboran sodu (Dz.U. L 353, s. 54).
3 Chodzi o spółki Evonik Degussa GmbH (Niemcy), Akzo Nobel NV (Niderlandy), Solvay SA (Belgia), Kemira Oyj (Finlandia), Arkema France SA (Francja) i FMC Foret SA (Hiszpania).

UWAGA: Odesłanie prejudycjalne pozwala sądom państw członkowskich, w ramach rozpatrywanego przez nie sporu, zwrócić się do Trybunału z pytaniem o wykładnię prawa Unii lub o ocenę ważności aktu Unii. Trybunał nie rozpoznaje sporu krajowego. Do sądu krajowego należy rozstrzygnięcie sprawy zgodnie z orzeczeniem Trybunału. Orzeczenie to wiąże w ten sam sposób inne sądy krajowe, które spotkają się z podobnym problemem.
Trybunał Sprawiedliwości UE

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.