Świat



Trybunał Sprawiedliwości UE karze za niewykonanie wyroków

Dyrektywa w sprawie odpadów| Grecja| podwójne uchybienie| rekultywacja| składowisko odpadów| Szwcja| Trybunał Sprawiedliwości UE| Włochy

włącz czytnik

W odpowiedzi na pytanie Trybunału Grecja i Komisja poinformowały, że w maju 2014 r. ze wszystkich 293 nielegalnych składowisk 70 nadal działało, a 223 niedziałające już nielegalne składowiska nie zostały jeszcze poddane rekultywacji.

 

W dzisiejszym wyroku Trybunał przypomniał, że zgodnie ze stanem na dzień 29 grudnia 2010 r. oraz zgodnie z informacjami przedłożonymi przez Grecję przed Trybunałem, w maju 2014 r. państwo to wciąż nie podjęło wszystkich niezbędnych środków zapewniających wykonanie wyroku z 2005 r. W tych okolicznościach Trybunał stwierdził, że nałożenie kar pieniężnych na Grecję jest uzasadnione.

 

Wykonanie wyroku, sprowadzające się do zapewnienia przestrzegania przepisów dyrektywy zakłada zamknięcie nielegalnych składowisk, ich rzeczywistą rekultywację (a nie jedynie zaplanowanie takiej rekultywacji) oraz utworzenie zakładów niezbędnych do zapewnienia trwałego przestrzegania tej dyrektywy w celu uniknięcia powstania nowych nielegalnych składowisk.

Trybunał zauważył, że zasądzenie od Republiki Greckiej okresowej kary pieniężnej stanowi odpowiedni środek finansowy do zapewnienia pełnego wykonania wyroku z 2005 r. uściślając przy tym, że okresowa kara pieniężna powinna zostać nałożona jedynie wówczas, gdy uchybienie nadal trwałoby w dniu ogłoszenia dzisiejszego wyroku.

W ramach postępowania, w którym Trybunał stwierdził już uchybienie w pierwszym wyroku, Trybunał ma swobodę ustalenia kwoty okresowej kary pieniężnej w wysokości i w formie, jakie uzna za właściwe, aby nakłonić dane państwo członkowskie do wykonania pierwszego wyroku.

W celu wyznaczenia wysokości okresowej kary pieniężnej Trybunał kierował się wagą stwierdzonego początkowo w wyroku z 2005 r. naruszenia, które może zagrażać zdrowiu ludzkiemu, czasem trwania naruszenia wynoszącym ponad dziewięć lat oraz możliwościami finansowymi Grecji, zauważając, że możliwości te zmalały w ciągu ostatnich lat. Trybunał podkreślił, że należy stopniowo obniżać okresową karę pieniężną stosownie do postępów poczynionych w wykonaniu wyroku z 2005 r.

Trybunał uznał za właściwe wyznaczenie okresowej kary pieniężnej w wymiarze półrocznym w celu umożliwienia Komisji dokonania oceny stanu zaawansowania środków wykonawczych. Tak więc za pierwsze półrocze po ogłoszeniu dzisiejszego wyroku okresowa kara pieniężna będzie obliczona w oparciu o wyjściową kwotę 14 520 000 EUR, od której odjęte zostanie 40 000 EUR za każde zamknięte lub poddane rekultywacji składowisko oraz 80 000 EUR za każde zarówno zamknięte jak i poddane rekultywacji składowisko. Za każde kolejne półrocze należna okresowa kara pieniężna będzie obliczona w oparciu o kwotę okresowej kary pieniężnej wyznaczoną za poprzednie półrocze, przy czym te same kwoty zostaną odjęte stosownie do mających miejsce w danym półroczu przypadków zamknięcia i rekultywacji.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.