TK



Informacja Trybunału Konstytucyjnego dla Komisji Ustawodawczej Senatu

włącz czytnik

*****

Dobra współpraca Trybunału Konstytucyjnego z Sejmem i Senatem w konstytucjonalizacji prawa polega na terminowym wykonywaniu wyroków Trybunału zawierających klauzulę odraczającą. Choć główną rolę odgrywa w tym zakresie Sejm, to terminowość wprowadzenia koniecznych konstytucyjnie zmian wynika również z terminu wniesienia do Sejmu projektu odpowiedniej ustawy. W tym zakresie istotna funkcja przypada Senatowi, ważnemu partnerowi Trybunału w wykonywaniu jego orzeczeń.

Z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego zawierającego klauzulę odraczającą występują przede wszystkim rząd i Senat. Na 28 wyroków określających termin utraty mocy obowiązującej niekonstytucyjnych przepisów przypadający między 1 stycznia 2012 r. a 31 grudnia 2014 r. 13 zostało wykonanych na podstawie projektów rządowych, a 11 na podstawie projektów senackich, przy czym w jednym przypadku projekt senacki został połączony z projektem poselskim. Tym, co zwraca uwagę, jest zdarzające się dublowanie inicjatyw ustawodawczych mających na celu wykonanie wyroków Trybunału. Ta praktyka jest zbędna; oznacza ona marnotrawstwo czasu i pieniędzy oraz jest świadectwem braku odpowiedniej koordynacji działalności legislacyjnej organów państwa. W warunkach tożsamości politycznej Senatu i rządu nie jest to racjonalne i wymaga zmiany.

*****

Szanowni Państwo!

Na koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o jednej sprawie – o pracach nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.

Pragnę wyrazić zadowolenie, że prace nad projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – choć trwały długo – nareszcie zbliżają się do końca sejmowego etapu procesu legislacyjnego. Mam nadzieję, że prace na etapie prac w Senacie przebiegną sprawnie. Jestem przekonany, że wysiłek włożony w przygotowanie i udoskonalanie tego projektu nie zostanie zaprzepaszczony i że Sejm i Senat bieżącej kadencji doprowadzą proces legislacyjny do końca. Sędziom konstytucyjnym zależy na tym, jest to konieczna ustawa pisana na kolejne co najmniej dwie dekady.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.