TK



Informacja Trybunału Konstytucyjnego dla Komisji Ustawodawczej Senatu

włącz czytnik

Z opłatami związany jest także inny ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z klauzulą odraczającą w sprawach kontroli konstytucyjności szeroko rozumianego prawa gospodarczego. Chodzi o rozstrzygnięcie w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi15. W tym wyroku Trybunał przypomniał, że konstytucyjna zasada samodzielności jednostek samorządu terytorialnego nie jest absolutna, dlatego wprowadzone przez ustawodawcę ograniczenia realizacji zadania własnego polegającego na utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie stanowią nadmiernej ingerencji w sferę samodzielności jednostek samorządu terytorialnego i nie pozbawiają możliwości realizacji tego zadania przez gminy. Wskazane ograniczenia są dodatkowo usprawiedliwione innymi wartościami konstytucyjnymi, m.in. ochroną społecznej gospodarki rynkowej i wolności działalności gospodarczej. Niekonstytucyjności Trybunał dopatrzył się natomiast w tym, że ustawodawca, upoważniając jednostki samorządu terytorialnego do określenia w formie aktu prawa miejscowego opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie określił zasad zwolnień przedmiotowych od opłat, zasad stosowania dopłat dla właścicieli nieruchomości ani też maksymalnej wysokości opłat. Wskazówki co do regulacji tych opłat, będących formą daniny publicznej, powinny mieć podstawę w ustawie. Odroczenie terminu utraty mocy obowiązującej przez niektóre z niekonstytucyjnych przepisów zostało w tym wyroku zastosowane po to, by zapewnić niezakłócony pobór opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, by uniknąć powstania luki konstrukcyjnej.

Jak widać, prawidłowa konstytucyjnie regulacja różnych opłat mających charakter danin publicznych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej sprawia prawodawcy duże trudności. Trybunał Konstytucyjny jest tego świadom i – dzięki stosowaniu klauzuli odraczającej termin utraty mocy obowiązującej niekonstytucyjnych przepisów – daje prawodawcy szansę na przezwyciężenie tych trudności. Zapewnia mu czas na wprowadzenie stosownych zmian dzięki temu, że tymczasowo utrzymuje w mocy normy potrzebne do właściwego funkcjonowania organów państwa i zagwarantowania spójności systemu prawa.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.