TK
Kwotowa waloryzacja - list Czytelniczki
emerytury| niezawisłość sądów| Trybunał Konstytucyjny| Ustawa'67| waloryzacja| waloryzacja kwotowa
włącz czytnikDo dzisiaj na wokandzie Trybunału nie ma sprawy K9/12.
W oczekiwaniu na orzeczenie Trybunału niektórzy emeryci „1480+” podejmowali i podejmują różne dostępne im, zgodne z prawem działania – od składania odwołań do sądów okręgowych od decyzji organów rentowych o „kwotowej waloryzacji” ich świadczeń, po kolejne apele do Trybunału Konstytucyjnego o wyznaczenie, zgodnie z zapowiedziami Prezesa Trybunału o priorytetowym charakterze sprawy, terminu posiedzenia i wydania orzeczenia w sprawie K9/12. Trudno się dziwić, że nie są usatysfakcjonowani lakoniczną, powielaną od dłuższego czasu odpowiedzią, że „skład orzekający pracuje i gdy uzna sprawę za dostatecznie przygotowaną do rozprawy – wyznaczy termin” i podejmują próby mniej dyplomatycznej komunikacji z Biurem Trybunału.
Ostatnio środowisko emerytów poszkodowanych ustawą „waloryzacyjną” zostało dodatkowo zbulwersowane informacją przekazaną przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, że wniosek OPZZ skierowany do TK w sprawie „waloryzacji kwotowej” 15 maja 2012 poddawany był wstępnemu rozpoznaniu aż przez 5 miesięcy i dopiero po tak długim czasie został rozporządzeniem sędziego przekazany OPZZ w celu uzupełnienia. Trudno zrozumieć, że działo się tak w sprawie, której Prezes TK nadał publicznie status sprawy priorytetowej.
Zarówno niedotrzymanie kolejnych zapowiadanych terminów wydania przez TK orzeczenia w sprawie K9/12, jak i niezrozumiałe dla zainteresowanych długotrwałe wstępne rozpoznanie wniosku OPZZ rodzą w środowisku emerytów „1480+” zaniepokojenie i towarzyszące mu spekulacje. Wyrażana jest na przykład obawa, że w przypadku dołączenia uzupełnionego wniosku OPZZ do sprawy K9/12 konieczne będzie dodatkowe jej opiniowanie przez Prokuratora Generalnego, Sejm oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Oznaczałoby to znaczną zwłokę w wydaniu przez TK orzeczenia w tej sprawie, w tym realną możliwość, że będzie to miało miejsce już w czasie, gdy nastąpi powrót do wcześniej obowiązującej wersji ustawy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Myślę że problem nie polega wyłącznie na subiektywnej chęci przyśpieszenia rozpatrzenia sprawy, czy też wywierania presji na Trybunał. Pojawiają sie jednak opinie i prawników i polityków że Trybunał sprawy nie rozpatrzy w 2012 roku,a w 2013 skargi oddali ze względu na fakt ze zaskarżone przepisy o "waloryzacji kwotowej" przestaną obowiązywać. Proszę sie nie dziwić emerytom i ich obawom. Wprowadzajac "waloryzację kwotową"" mającą charakter waloryzacji pozornej zabrano emerytom wiarę że ich emerytury zachowają swoją realną wartość w przyszłości.Rząd nazwał ustawę incydentalną, uznał że wszyscy pobierajacy świadczenie powyżej 1480 brutto nie otrzymają waloryzacji niwelującej inflację.Ale nie określił czy incydentalnie to raz na dwa lata czy raz na cztery ? Nie uzasadnił też granicy solidaryzmu społecznego . Czy za rok dwa można jedne świadczenia 'zwaloryzować o 10% a inne o 0,1%. Wszak będzie sie to mieściło w logice "waloryzacji kwotowej. Nierozpatrzenie skarg na "waloryzację kwotową" lub uznanie jej za zgodna z ustawa zasadniczą oznacza : po 1. Że każdy rza może na krótki czas wprowadzać ustawy sprzeczne z Konstytucją / bo będzie mógł przypuszczać że Trybunał ewentualnych skarg nie zdaży rozpatrzeć. 2. Że system emerytalny nie istnieje bo zawsze ten lub inny rzad może dowolnie modyfikować realną wartość wypracowanej emerytury.
Z poważaniem
Kazimierz R.
Emeryt 44 lata pracy
Kazimierz Rachwał