TK



TK: omówienie wyroku i uzasadnienia w sprawie ustawy o radiofonii i TV

Andrzej Rzepliński| KRRiTV| Marek Zubik| Rada Mediów Narodowych| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o radiofonii i telewizji

włącz czytnik

Ponadto Trybunał Konstytucyjny postanowił umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.

Orzeczenie zapadło jednomyślnie.

1. Przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego była ustawa z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (dalej: ustawa nowelizująca). Zarzuty formułowane przez wnioskodawców dotyczyły:

- po pierwsze, trybu uchwalenia tej ustawy;

- po drugie, możliwości wprowadzenia nowego modelu obsadzania organów spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz zmiany zasad ich funkcjonowania;

- po trzecie, niekonstytucyjności rozwiązań przewidujących wygaszenie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz nakazu dostosowania statutów tych spółek do nowego stanu prawnego.

Wnioskodawcy wskazywali, że szybkie tempo procedowania i uchwalania ustawy nowelizującej naruszyło zasadę demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji). Argumentowali również, że zmiany wynikające z tej ustawy miały na celu uzyskanie bezpośredniego wpływu na obsadę mediów publicznych przez aktualną większość parlamentarną i Radę Ministrów. Rozwiązania wykluczające Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) z powoływania organów poszczególnych spółek mediów publicznych uniemożliwić mają temu organowi realizowanie jego konstytucyjnie określonych zadań (art. 213 ust. 1 konstytucji). To zaś wiązać się miało z naruszeniem zasady wolności prasy i innych środków społecznego przekazu (art. 14 konstytucji) oraz konstytucyjnych gwarancji wolności słowa i prawa do informacji  (art. 54, art. 61 i art. 74 ust. 3 konstytucji).

2. Trybunał kilkukrotnie w ostatnim czasie stawał przed problemem oceny trybu dojścia do skutku ustawy. Na tym tle dostrzega, że dochowanie demokratyzmu procedury ustawodawczej staje się problemem systemowym. Dotyczy to również ustawy nowelizującej. Na poważne niedostatki trybu dojścia do skutku tej ustawy wskazywali wnioskodawcy, są one też znane Trybunałowi z urzędu.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.