TK



Woleński. Powiedzieli, napisali... (odcinek 56)

włącz czytnik

Ktoś mógłby jednak zauważyć, że konstytucyjnie umocowana pozycja TK nie wyklucza wydawania absurdalnych wyroków przez ten sąd. To prawda, ale dotychczasowa czasowa praktyka sądów konstytucyjny na całym świecie nie uzasadnia obaw, że TK np. orzeknie o oderwaniu od Polski jakiegoś województwa (przykład wydumany przez bardzo ważnego polityka). Wracając do realiów, krytycy TK jakoś nie kwapią się z podaniem przykładu takiego wyroku TK, który byłby bezprawny lub sprzeczny z interesem publicznym.

3. Kto został prawomocnie wybrany do obecnego TK w Polsce?

Sejm VII kadencji wybrał 5 osób na sędziów TK na podstawie ustawy z 25 kwietnia 2015 r. Sejm VIII kadencji unieważnił te uchwały i wybrał nowych, następnie zaprzysiężonych przez prezydenta RP. TK uznał w wyroku z 3 grudnia 2015 r., że wybór trzech sędziów wybranych przez Sejm VII był prawomocny (dokładniej: stosowny przepis ustawy z 25 kwietnia 2015 r. jest zgodny z Konstytucją RP), natomiast wybór dwóch sędziów dokonał się na podstawie artykułu sprzecznego z ustawą zasadniczą.

Ponieważ jest to wyrok ostateczny, rodzi następujące skutki: (a) trzech sędziów TK prawomocnie wybranych przez Sejm VII kadencji jest nimi od momentu wyboru (tak stanowi Konstytucja RP); (b) dwie osoby nieprawomocnie wybrane nie są sędziami; (c) trzy osoby wybrane w miejsce sędziów, o których mowa w punkcie (a), nie są sędziami TK (ich wybór nie istnieje w sferze prawnej); (d) dwóch sędziów prawomocnie wybranych przez Sejm VIII kadencji jest nimi od momentu wyboru. Zaprzysiężenie osób, o których mowa w punkcie (c), nie czyni z nich sędziów. Sędziowie, o których mowa w punkcie (a), powinni być zaprzysiężeni. Prezydent RP twierdzi, że nie może zaprzysiąc sędziów, o których mowa w punkcie (a), bo wtedy byłoby 18 sędziów, a więc więcej, niż jest przewidziane w ustawie zasadniczej. Z drugiej strony prezes TK ma rację, nie desygnując do orzekania sędziów, o których mowa w punkcie (c), gdyż w przeciwnym wypadku mógłby pojawić się zarzut, że w składzie orzekającym znalazły się osoby nieuprawnione. Dodam, że zaistniała sytuacja jest względnie prosta. (...)

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.