TKJ. Gowin jednak chce zostawić art. 212 w kodeksie karnym

Art. 212 kk| HFPC| Izba Wydawców Prasy| Jarosław Gowin

włącz czytnik

Minister sprawiedliwości nie zgadza się na wykreślenie artykułu 212 kk, o co zabiegają wydawcy prasy, organizacje dziennikarskie i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W zamian proponuje złagodzenie przepisów i likwidację możliwej dziś kary więzienia.

Według projektu resortu sprawiedliwości grzywną lub ograniczeniem wolności karane byłoby tylko świadome podawanie nieprawdziwych faktów, a nie głoszenie opinii. Zdaniem Izby Wydawców Prasy to za małe ustępstwa.

Wczoraj w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie organizatorów kampanii „Wykreśl 212 kk” oraz redaktorów naczelnych głównych dzienników i tygodników z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem. Goście ministra spodziewali się dalej idącej propozycji. Według wcześniejszych nieoficjalnych zapowiedzi, art. 212 miał pozostać w kodeksie karnym, ale jego działanie miało być radykalnie ograniczone. Odpowiedzialność karna miała wchodzić w rachubę tylko w sytuacjach, w których doszło do  umyślnego podawania nieprawdy i stawiania nieprawdziwych zarzutów.

Organizatorzy akcji "Wykreśl art. 212 kk" zapowiadają, że w krótkim czasie ustosunkują się do propozycji resortu.

lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.