TKSKOK-i jeszcze walczą o zachowanie niezależności

EBC| Joanna Mędrzecka| KNF| SKOK| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Chociaż nowe przepisy zwiększające nadzór nad kasami spółdzielczymi nie zostały jeszcze uchwalone, to już wiadomo, że trafią do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie będzie szybkiej rozprawy PO ze SKOK-ami. W Sejmie przeciągają się prace nad poselską nowelą ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, która rozszerza uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego i ogranicza rolę Kasy Krajowej SKOK. Projekt spadł już z ostatniego posiedzenia Sejmu i nie trafi na kolejne (do drugiego czytania), dopóki Europejski Bank Centralny nie przedstawi w jego sprawie opinii. EBC poprosił o przesłanie aktualnej jego wersji, zmienionej w toku prac podkomisji i komisji.

Już dziś wiadomo także, że jeśli pomysły posłów PO zostaną uchwalone, to trafią do Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiada to ta sama grupa posłów PiS, której wcześniejsza skarga już leży w TK. – Liczne przepisy nowelizacji budzą wątpliwości i należy przewidywać, że grupa posłów, która złożyła do TK wniosek o uznanie za niezgodne z konstytucją przepisów ustawy z 5 listopada 2009 r., zmodyfikuje swój wniosek w zakresie przepisów zmienianych zaskarżoną w tej chwili nowelizacją lub złoży nowy wniosek – ujawnia Joanna Mędrzecka, adwokat, która reprezentuje SKOK-i i Kasę Krajową w pracach nad nowelą przygotowaną przez posłów PO. – Bierzemy pod uwagę skierowanie sprawy do TK – potwierdza poseł Jerzy Szmit (PiS).

lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.