TK



W Senacie o notariacie

deregulacja zawodów| Krajowa Rada Notarialna| Marek Kolasiński| notariat| Peter L. Murray| Piotr Zientarski| Rolf Stuerner| Senat

włącz czytnik

Peter L. Murray, profesor prawa z Harvard Law School, wygłosił wykład na temat zalet europejskiego systemu obrotu nieruchomościami. Jego zdaniem, system prawny Stanów Zjednoczonych nie dorównuje rozwiązaniom europejskim w zakresie obrotu nieruchomościami. Transakcje związane z nabywaniem nieruchomości i zabezpieczaniem na nich wierzytelności są przeprowadzane na zlecenie stron przez podmioty, które zazwyczaj działają w interesie banków. Z uwagi na brak rejestrów nieruchomości we wszystkich transakcjach o charakterze finansowym wymagane jest posiadanie drogiego ubezpieczenia tytułu własności. Opłaty i koszty obsługi prawnej w związku z tego rodzajami transakcji są spore, a ochrona nabywcy jest stosunkowo niską. Tymczasem państwa europejskie wprowadziły systemy rejestrów nieruchomości i przewidują wymóg sporządzenia dokumentacji i przeprowadzenia transakcji przez notariuszy. W większości przypadków opłaty notarialne i rejestracyjne są umiarkowane, a strony transakcji otrzymują niezależną poradę i mają zapewniony wysoki poziom bezpieczeństwa prawnego.

Profesor Murray uważa, że powstanie amerykańskiej „bańki spekulacyjnej” w obrocie nieruchomościami w Stanach Zjednoczonych w latach 2000 – 2007 doprowadziło do tego, że wiele osób nieświadomie nabyło nieruchomości po wygórowanych cenach, zaciągając uciążliwe zobowiązania kredytowe. Brak możliwości kontrolowania swojego zadłużenia przez takie osoby przyczyniło się do powstania tzw. „amerykańskiego kryzysu hipotecznego”. Zasugerował on, iż należy zastanowić się, czy gdyby notariusze zajmowali się transakcjami związanymi z nieruchomościami, to zdołaliby ograniczyć skalę takich nieprawidłowości.

Profesor Harvard Law School zwrócił uwagę na to, że od pewnego czasu niektórzy decydenci w Unii Europejskiej zajmują krytyczne stanowisko w stosunku do notariuszy z uwagi na to, że mają oni wyłączność na dokonywanie niektórych czynności. Jednak powstaje pytanie: Czy koszty związane z przeniesieniem własności nieruchomości są niższe, a usługi lepsze w takich państwach, jak Wlk. Brytania, USA i Szwecja, w których nie ma notariuszy? W 2006 r. Rada Notariatów Unii Europejskiej (CNUE) zleciła przeprowadzenie niezależnej analizy dotyczącej zawodów prawniczych, praktyk i kosztów związanych z obrotem nieruchomościami w pięciu państwach członkowskich UE i dwóch amerykańskich stanach. W rezultacie stwierdzono, że europejski model notariatu wraz z jego systemem rejestracji nieruchomości jest najbardziej oszczędnym i efektywnym modelem zapewniającym stronom czynności uczciwość i bezpieczeństwo prawne. Z badań wynika ponadto, że deregulacja nie przyczynia się do obniżki kosztów, albowiem w krajach o systemach zderegulowanych koszty usług notarialnych są wyższe.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.