TK
W Senacie o notariacie
deregulacja zawodów| Krajowa Rada Notarialna| Marek Kolasiński| notariat| Peter L. Murray| Piotr Zientarski| Rolf Stuerner| Senat
włącz czytnik14 grudnia 2012 r. w Senacie odbyła się konferencja "Rola notariatu w zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami z perspektywy prawa wybranych państw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych", zorganizowana przez Komisję Ustawodawczą we współpracy z Krajową Radą Notarialną. Jej celem była wymiana doświadczeń notariuszy w skutecznym zapewnieniu bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami.
W konferencji udział wziął senator Piotr Zientarski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej, senatorowie z Komisji Ustawodawczej i Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, oraz Marek Kolasiński, wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej, i przedstawiciele izb notarialnych z całego kraju.
Profesor Rolf Stuerner z Uniwersytetu we Freiburgu, emerytowany sędzia sądu apelacyjnego, który od przeszło 30 lat zajmuje się notariatem, wygłosił wykład na temat efektywności i uczciwości w obrocie nieruchomościami na przykładzie doświadczeń niemieckich. Według niego, notariat niemiecki stanowi istotne ogniwo niemieckiego systemu zapewniającego bezpieczeństwo obrotu prawnego. Uważa on, że koncepcja prewencyjnego sprawowania prawa wymaga istnienia korpusu specjalnych urzędników do sporządzania dokumentów, co zapobiega kosztownym i czasochłonnym sporom prawnym. Profesor Stuerner podkreślił, że w Niemczech, zwłaszcza w małych miejscowościach, notariusze są „twarzą prawa”, nie tylko tworzą dokumenty, ale zajmują się też szeroko pojętym poradnictwem prawnym. Zwrócił on uwagę na nieodzowną neutralność i niezależność tego zawodu, a także na odpowiedzialność materialną (przykładowo samorząd notarialny tworzy specjalne fundusze, które pokrywają ewentualne szkody nieobjęte ubezpieczeniem) i na regulacje przeciwdziałające ewentualnym nadużyciom. Mówiąc o niemieckim rejestrze nieruchomości, Rolf Stuerner podkreślił, że jest to „system prosty i perfekcyjny”.
Zdaniem profesora z Uniwersytetu we Freiburgu, przyszłość notariatu w Europie jest niepewna, albowiem Komisja Europejska bardzo krytycznie patrzy na jego rolę i uważa, że powinien on być jedynie prywatnym usługodawcą. Zarówno Komisja, jak i Europejski Trybunał Sprawiedliwości wykorzystują poszerzoną definicję wolności prawie bez barier, lansowaną przez wpływowe grupy interesów, aby popierać zmiany w prawie europejskim i zmiany w działalności uznanych instytucji prawnych. Celem jest deregulacja prawa na poziomie europejskim. „Jak bardzo jest to niebezpieczne, widzieliśmy ostatnio w USA” – powiedział profesor Stuerner. W jego opinii notariusze nie powinni być zredukowani do roli jedynie uwierzytelniania dokumentów. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że doradcy prawni zawsze będą zorientowani na osiąganie maksymalnych zysków.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.