TKWedług posłów związki partnerskie są sprzeczne z Konstytucją

Cezary Grabarczyk| Ruch Palikota| Ryszard Piotrowski| Sejm| SLD| związki partnerskie

włącz czytnik

Komisja Ustawodawcza Sejmu stwierdziła, że niedopuszczalne jest, by Sejm pracował nad projektami ustaw o związkach partnerskich. Opowiedzieli się za tym posłowie PO i PSL oraz prawicy.

Posłowie uznali, że projekty złożone przez SLD i Ruch Palikota, przewidując prawo do zawarcia związku partnerskiego homo- lub heteroseksualnego, naruszają art. 18 konstytucji, który mówi, że małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny jest pod ochroną i opieką państwa. O opinię o zgodności z konstytucją projektów przygotowanych we współpracy ze środowiskiem LGBT, zwrócił się do Komisji wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

Marszałek Sejmu zamówił też dwie ekspertyzy o zgodności projektów z konstytucją. Dostała je Komisja Ustawodawcza. Pierwsza z nich: dr. Ryszarda Piotrowskiego z UW stwierdzała zgodność z konstytucją. Druga: dr hab. Dariusza Dudka z KUL skłaniała się ku niezgodności, choć nie była kategoryczna.

Opinia Komisji nie jest wiążąca, marszałek może projekt skierować do I czytania.

lex.pl

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.