TK



30 spraw oczekujących na rozpoznanie przez TK, które mają szczególne znaczenie dla obywateli

RPO| skarga do TK| Trybunał Konstytucyjny| wniosek do TK

włącz czytnik

14. Brak ustawowych regulacji dotyczących szkolnictwa artystycznego (K 14/15)

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją uregulowań ustawy o systemie oświaty. Szkolnictwo artystyczne jest, na mocy ustawy, wyodrębnione z systemu oświaty. Nauka przedmiotów artystycznych odbywa się w placówkach odmiennego typu niż te, w których uczniowie realizują obowiązek nauki. O ile jednak kwestie dotyczące organizacji systemu oświaty są unormowane w ustawie, o tyle materia kształcenia artystycznego w całości została przekazana do uregulowania w rozporządzeniu ministra. To rozporządzenie normuje zatem wszystkie elementy istotne z punktu widzenia realizacji prawa do nauki - ustawa nie określa m.in. wieku rozpoczęcia edukacji, czasu jej trwania i typów placówek, w których się odbywa, czy zasad rekrutacji do szkół. Rozporządzenie reguluje zatem również kwestię ograniczeń w korzystaniu z prawa do nauki w placówkach artystycznych. Samo upoważnienie do wydania rozporządzenia jest zaś sformułowane w sposób na tyle ogólnikowy, że w praktyce pozostawia władzy wykonawczej pełną swobodę wyboru kształtu systemu szkolnictwa artystycznego.

15. Publikowanie przez dziennikarzy wizerunku i danych osób publicznych, z których działalnością wiąże się prowadzone przeciwko nim postępowanie karne (P 119/15)

Rzecznik przystąpił do postępowania wywołanego pytaniem prawnym skierowanym przez SA w Warszawie. Sprawa dotyczy możliwości publikowania przez dziennikarzy wizerunku i danych osób publicznych z których działalnością wiąże się prowadzoneprzeciwko nim postępowanie karne, bez konieczności uzyskiwania zgody prokuratora czy sądu. Od odpowiedzi na to pytanie zależeć będzie rozstrzygnięcie w sprawie o ochronę dóbr osobistych. Rzecznik przedstawił swoje stanowisko zgodnie z którym: Art. 13 ust. 2 Prawa prasowego w zakresie, w jakim zakazuje publikowania danych osobowych i wizerunku osób publicznych, w stosunku do których prowadzone jest postępowanie karne mające za przedmiot ich działalność publiczną, jest niezgodny z konstytucyjnie chronioną wolnością słowa.

16. Sprawa dotycząca pięcioletniego terminu na wznowienie postępowania cywilnego (K 33/15).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.