TK



Arabskie petrodolary a polski plan prywatyzacyjny – insider o przykładzie emiratu Abu Zabi

Abu Zabi| ADIA| ADNOC| Arabia Saudyjska| BRIC| Citigroup| Donald Tusk| petrodolary

włącz czytnik

Kolejne kryterium inwestycyjne to płynność akcji danej spółki. Im wyższa płynność, wyższy wolumen akcji będących przedmiotem transakcji kupna i sprzedaży akcji na giełdzie, tym łatwiej wyjść z inwestycji w danej spółce, bez wywarcia wpływu na cenę akcji. W przypadku spółki o małej płynności próba sprzedaży większych pakietów jej akcji spowoduje spadek ceny, tym samym ostateczna cena, po której nastąpi sprzedaż większej liczby akcji będzie poniżej poziomu cen, przy której została podjęta decyzja sprzedaży. W sytuacji skrajnej, szybkie wyjście z inwestycji w dane akcje jest niemożliwe, ponieważ wpływ takiej transakcji sprzedaży na ceny akcji danej spółki byłby tak duży, że doprowadziłby do znaczącej utraty wartości inwestycji.

W poniższej tabelce znajdziemy zestawienie wskaźników, które pomogą nam w ocenie płynności akcji analizowanych spółek. Wskaźnikami jest stosunek średniej liczby akcji zmieniających właściciela w czasie jednego dnia giełdowego z okresu ostatnich dwunastu miesięcy do (Wskaźnik A) średniej liczby akcji ocenianych, jako dostępne w obrocie (ang. free float) lub średniej liczby akcji wyemitowanych przez daną spółkę (Wskaźnik B). W celu zinterpretowania wyników wskaźniki obliczone na podstawie polskich spółek zestawiam ze wskaźnikami obliczonymi dla dwóch bardzo płynnych spółek SAB Miller (Wielka Brytania) i General Electric (Stany Zjednoczone).

Spółki

PGE

PZU

PKO

LTS

SAB M

GE

Wskaźnik A[34]

1,79%

2,21%

2,22%

3,03%

1,24%

2,72%

Wskaźnik B[35]

0,60%

1,41%

1,08%

1,42%

0,62%

2,71%

Free float[36]

33%

64%

49%

47%

51%

100%

Tabela 1 : Wskaźniki płynności[37]

Z powyższej tabeli wynika, że płynność akcji analizowanych spółek nie odbiega od płynności akcji spółek uznawanych za bardzo płynne, jakimi są zarówno notowany w Stanach Zjednoczonych General Electric, jak również notowany w Wielkiej Brytanii SAB Miller. Bazując na wynikach powyższej analizy możemy stwierdzić, że warunek płynności jest spełniony w przypadku analizowanych spółek.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.