TK



Arabskie petrodolary a polski plan prywatyzacyjny – insider o przykładzie emiratu Abu Zabi

Abu Zabi| ADIA| ADNOC| Arabia Saudyjska| BRIC| Citigroup| Donald Tusk| petrodolary

włącz czytnik

Poniżej lista najważniejszych spółek w każdym z wyżej wymienionych sektorów (liczba oznaczy procent udziałów pozostających w rękach Ministerstwa Skarbu[30], c – oznacza planowane całkowite zbycie spółki, k – oznacza planowane zachowanie kontroli ministerstwa w prywatyzowanej spółce):

  1. Sektor energetyczny: Energa (84%, c), ENEA (52%, c), PGE (69%, k), ZE PAC (50%, c)

  2. Sektor instytucji finansowych: BGŻ (26%, c), KDPW (33%, c), PZU (35%, k), PKO BP (41%, k)

  3. Sektor handlowy: Międzynarodowe Targi Poznańskie (60%, c)

  4. Sektor transportowy: Polskie Linie Lotnicze LOT (68%, c!)

  5. Sektor chemiczny: Ciech SA (39%, c), ZA Puławy (51%, c), ZA Police (7%, c), ZA w Tarnowie Mościcach (32%, c)

  6. Sektor naftowy: Lotos (53%, k)?

  7. Sektor górnictwa: Węglokoks (100%, c), Jastrzębska Spółka Węglowa (66%, c), Katowicki Holding Węglowy (100%, c) oraz Kompania Węglowa (100%, c)

Przeanalizujmy potencjalną atrakcyjność powyższych aktywów dla wcześniej omawianych grup inwestorów z Abu Zabi.

ADIA (Fundusze majątkowe)

W ramach inwestycji niebezpośrednich, czyli poprzez zewnętrzne fundusze inwestycyjne (większość aktywów jest inwestowana w ten sposób), alokacja aktywów dokonuje się w nawiązaniu do odpowiednich benchmarków i w dużej części jest pochodną obranych strategii alokacji co do produktu (akcje, obligacje, inne), a także regionu/kraju. ADIA deklaruje, że ok. 10% do 20% środków inwestuje w akcje przedsiębiorstw z krajów rozwijających się, w czym większość jest zapewne przypisana do krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Możemy przypuszczać, że część tej kwoty jest zainwestowana na rynkach naszego regionu w tym w Polsce. W tej kategorii inwestycji decyzje nie dokonują się jednak na poziomie poszczególnych aktywów i dyskusja o atrakcyjności polskich, prywatyzowanych spółek w kontekście wizyty premiera w Abu Zabi jest bezcelowa. Atrakcyjność danego aktywa nie ma wpływu na alokację kapitału w ramach tej strategii inwestycyjnej. Oczywiście każda forma promocji polskiej gospodarki jest pożądana. Nie będzie jednak miała konkretnego przełożenia w kontekście prywatyzacyjnym.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.