TK



Arabskie petrodolary a polski plan prywatyzacyjny – insider o przykładzie emiratu Abu Zabi

Abu Zabi| ADIA| ADNOC| Arabia Saudyjska| BRIC| Citigroup| Donald Tusk| petrodolary

włącz czytnik

1. „modernizacji gospodarki i stworzeniu lepszych warunków do rozwoju gospodarczego Polski;

2. wsparciu polityk publicznych(sic!);

3. rozwoju rynku kapitałowego”

Modernizacja gospodarki

Warunkiem koniecznym, aby inwestor miał wpływ na modernizację danej spółki, a poprzez to wpływ na usprawnienie gospodarki państwa jako całości, jest przejęcie kontroli nad daną spółką. Z wcześniej przeprowadzonej analizy wynika, że podmiotami zainteresowanymi przejęciem kontroli nad spółkami są państwowe firmy inwestycyjne i przedsiębiorstwa branżowe.

Cele państwowych firm inwestycyjnych i polskich spółek objętych planem prywatyzacji są zbieżne. Podmioty te starają się przyciągnąć wiedzę i umiejętności. Bogate kapitałowo przedsiębiorstwa z Zatoki Perskiej dokonują tego poprzez przejęcia lub alianse z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Spółki państwowe podlegające prywatyzacji, chcą osiągnąć podobny cel poprzez znalezienie inwestora strategicznego, który wniesie potrzebną wiedzę i umiejętności wraz z jej przejęciem. Tak jak zostało to prześledzone w części dotyczącej atrakcyjności polskich aktywów, liczba podmiotów z Abu Zabi, inwestorów branżowych, które są na etapie rozwoju, gdzie mogą eksportować wiedzę i umiejętności jest bardzo krótka. Nawet w sektorze naftowym przedsiębiorstwa lokalne opierają się na ekspertyzie spółek zagranicznych (przykład w ramce poniżej). Dlatego też wydaje się, że w kontekście modernizacji gospodarki atrakcyjność inwestorów z Abu Zabi jest ograniczona.

W przypadku inwestorów z pozostałych emiratów oraz innych państw Zatoki Perskiej, wnioski (w większości) są bardzo podobne.

ADNOC i ekspertyza w sektorze naftowym

Logicznym wydawałoby się, że sektor naftowy jest tym, gdzie przedsiębiorstwo z bogatego w złoża ropy emiratu, jakim jest Abu Zabi, mogłoby wnieść znaczącą wiedzę i umiejętności do spółki w Polsce. ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company) jest w emiratach odpowiednikiem naszego Orlenu. Dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że, wbrew temu, co spółka podaje na swoich stronach internetowych, działalność ADNOC ogranicza się praktycznie do utrzymywania sieci stacji benzynowych. Pomimo upływu tak długiego czasu od pierwszych odkryć złóż ropy w tym kraju wszystkie pola roponośne są zarządzane i obsługiwane[46] przez zagraniczne przedsiębiorstwa naftowe[47]. Wydaje się, że MDC inwestuje w tym sektorze poza granicami ZEA, aby dopiero zbudować ekspertyzę niezbędną do przejęcia zarządzania polami roponośnymi, gdy wygasną obecne kontrakty z zachodnimi przedsiębiorstwami.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.