TK



Arabskie petrodolary a polski plan prywatyzacyjny – insider o przykładzie emiratu Abu Zabi

Abu Zabi| ADIA| ADNOC| Arabia Saudyjska| BRIC| Citigroup| Donald Tusk| petrodolary

włącz czytnik

Wbrew ogólnemu wnioskowi wypływającemu z tej analizy, można podejrzewać, że w ramach przedsiębiorstw objętych planem prywatyzacji znajdują się podmioty, które mogłyby być atrakcyjne dla inwestorów z Zatoki Perskiej. Z tej podgrupy można by było zapewne wyselekcjonować spółki, których przejęcie przez arabskich inwestorów przyniosłoby również pozytywne efekty polskiej gospodarce. Lista takich podmiotów byłaby jednak bardzo krótka (przykładem podmiotu odpowiadającego obu kryteriom mogłyby być Międzynarodowe Targi Poznańskie[48]).

Z dostępnych relacji na temat wizyty premiera Donalda Tuska w ZEA wynika, że elementem rozmów była również promocja polskiego eksportu. Wydaje się, że na tym polu istnieją ogromne możliwości, gdyż Emiraty i inne kraje Zatoki Perskiej importują relatywnie wysoki odsetek konsumpcji własnej. Ten aspekt wizyty nie był przedmiotem opracowania, aczkolwiek bazując bardziej na własnych obserwacjach niż oficjalnych statystykach, uważam, że polski eksport ma duży potencjał wzrostowy w tych krajach. Powinien być on budowany w oparciu o sukces autobusów marki Solaris[49], salonów Inglota[50] czy wędlin Sokołowa[51]. Odpowiednie wsparcie eksportu na szczeblu rządowym może mieć tu silniejszy pozytywny wpływ na wzrost polskiej gospodarki niż przyciąganie arabskich petrodolarów.

[1] Zasoby ropy naftowej ZEA są szacowane na ok. 98 miliardów baryłek, co plasuje je na czwartej pozycji wśród krajów OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries), tuż za Arabią Saudyjską, Iranem i Wenezuelą. Źródło: http://www.adnoc.ae/content.aspx?newid=306&mid=306.

[2] Źródło: http://www.adnoc.ae/content.aspx?newid=306&mid=306.

[3] Strona internetowa: http://www.adia.ae/En/home.aspx.

[4] Źródło: Sovereign Wealth Fund Rankings, May 2012, http://www.swfinstitute.org/fund-rankings/.

[5] Zob. Citigroup sells stake to Abu Dhabi for $7.5bn, Daily Telegraph, 27 listopada 2007; Sovereign funds put cash in the banks, Financial Times, 28 listopada 2007; Abu Dhabi sees white knight role turn dark, Financial Times, 17 grudnia 2009, Bloomberg.

[6] W rzeczywistości cena konwersji to przedział od 31,83 dolara do 37,24 dolara za akcję w zależności od daty obowiązkowej konwersji. Daty konwersji zawierały się w przedziale czasowym marzec 2010 -wrzesień 2011.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.