TK



Biznes śledzi biznes

biznes| Coface| Euler Hermes| GSM| hakerzy| Paweł Wujcikowski| podsłuch| wywiad gpspodarczy

włącz czytnik

Przykładem takich rozwiązań mogą być pluskwy instalowane w siedzibach firm, podsłuchy GSM i profesjonalne mikrofony podsłuchowe stosowane do inwigilacji konferencji, a nawet oprogramowanie szpiegujące instalowane na pracowniczych komputerach. Szkody powodowane szpiegostwem gospodarczym, mogą znacząco pogorszyć wyniki finansowe firmy, a w skrajnych przypadkach prowadzić do jej bankructwa. Stąd potrzeba lepszego zabezpieczania strategicznych danych oraz poufności wewnętrznych informacji przedsiębiorstwa.

Inwigilacji można zapobiegać

Ochronę przed gospodarczą inwigilacją zapewnia szereg nowoczesnych urządzeń. Mogą to być np. wykrywacze podsłuchów i transmisji radiowych czy systemy zagłuszające (akustyczne i radiowe). Te pierwsze działają na zasadzie pomiaru sygnałów radiowych, nadawanych zarówno analogowo, jak też cyfrowo. Wykrycie podejrzanej transmisji powoduje włączenie alarmu (dźwiękowego, wibracyjnego albo świetlnego), a informacja o sile sygnału umożliwia zlokalizowanie jego źródła i usunięcie podsłuchu. To rozwiązanie proponowane podczas spotkań z kontrahentami w celu upewnienia się, że miejsce ważnej konferencji jest wolne od uszu osób postronnych.

- Chronić możemy się także przed zaawansowanymi mikrofonami laserowymi i podsłuchami sejsmicznymi, które umożliwiają inwigilację z zewnątrz pomieszczenia – tłumaczy Paweł Wujcikowski. - Pozwalają na to specjalne systemy zagłuszaczy akustycznych. Szum z generatora wprowadzany jest w ściany i elementy konstrukcyjne, uniemożliwiając wykorzystanie nagrania czy podsłuchu z zewnętrznych systemów inwigilacyjnych.

Takie rozwiązania wymagają jednak wcześniejszego przygotowania sali, instalacji przetworników i podłączenia całego systemu za pomocą kabli. Istnieją też przenośne systemy zagłuszania akustycznego. Generują one sygnał losowy, zależny od dźwięków prowadzonej rozmowy, który jest emitowany przez zintegrowany głośnik. Uczestnicy konferencji porozumiewają się przez zestawy słuchawkowe, dzięki czemu słyszą siebie nawzajem.  Zakłócenia skutecznie maskują rozmowę i powodują, że odebrane czy zarejestrowane dźwięki są bezużyteczne. Zniekształcenie jest niemożliwe do usunięcia w rozsądnym czasie - nawet przy użyciu zaawansowanych technik oczyszczania nagrań dźwiękowych. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które chroni przed każdym rodzajem podsłuchu.

- Przedsiębiorcy mogą w ten sposób chronić ważne spotkania prowadzone w cztery oczy. Inną metodą jest ochrona połączeń telefonicznych. Włamanie do sieci GSM jest bowiem bardzo proste dla osób zajmujących się wywiadem gospodarczym – mówi Paweł Wujcikowski.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.