TK



Cud nad Wisłą w gospodarce

"Cud nad Wisłą"| "gruba kreska"| Hanna Gronkiewicz-Waltz| kraje demokracji ludowej| liberalizm gospodarczy| PKB| polityka gospodarcza| polski złoty| rozwój| transformacja ustrojowa| wzrost gospodarczy

włącz czytnik

Kolejna grupa rekomendacji dotyczy zwiększenia konkurencyjności i przedsiębiorczości podmiotów gospodarczych. Autorzy raportu podkreślają, że wiele już zostało zrobione w celu zwiększenia działania mechanizmów rynkowych w polskiej gospodarce, czego świadectwa odczytujemy w coraz wyższych notowaniach badań wolności gospodarczych. Znacznie zostały zmniejszone administracyjne bariery funkcjonowania przedsiębiorstw, oraz umocniona została rola urzędu ochrony konkurencji i konsumenta. Jednak wiele jeszcze należy uzupełnić. Poza telekomunikacją, w innych usługach sieciowych dostaw energii, gazu i wody nadal należy dokonać dalszej prywatyzacji i zwiększyć dostęp większej liczby dostawców usług technicznych. W procedurach zamówień publicznych należy zmienić kryterium najniższej ceny, i zwiększyć znaczenie finansowej efektywności i wyższej jakości wykonywanych robot i świadczonych usług.

W odniesieniu do przemian makroekonomicznych OECD przewiduje pewien inflacyjny wzrost cen, który umożliwi podniesienie stopy procentowej NBP. Autorzy zwracają uwagę na stałą konieczność restrukturyzacji wydatków publicznych i pilnowania rozmiarów długu publicznego, tak ażeby Polska spełniała warunki ustalone w Masstricht.
W lipcu tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił swój raport , w którym również podkreślono dynamiczny wzrost polskiej gospodarki. Autorzy raportu MFW zwracają uwagę, że to integracja polskiej gospodarki z gospodarką światową sprawiła, że przyspieszona dynamika wzrostu zbliża dochody Polaków do średniej europejskiej. Ale również z drugiej strony pełna integracja gospodarki Polski na rynkach światowych naraża gospodarką na szoki kryzysu amerykańskiego z lat 2008-2009 i strefy euro w latach 2012-2013. Zdaniem autorów polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach zarówno sfery realnej, jak i w sferze systemu finansowego. Autorzy podkreślają znaczenie dobrze funkcjonującego i wiarygodnego systemu bankowego w Polsce. Kontynuując nieustanny proces konwergencji Polski do poziomu gospodarek rozwiniętego kapitalizmu należy, zdaniem autorów, dokończyć reformy strukturalne w zakresie finansów publicznych i wydatków budżetowych. Raport kończy się ostrzeżeniem zwiększonego ryzyka niepewności kontynuowania przemian w świetle oczekiwanych wyników nadchodzących wyborów, gdy nowowybrana ekipa rządowa zmieni priorytety przemian gospodarczych.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.