TK



Deregulacja zawodu ochroniarza

Komenda Wojewódzka Policji| PFRON| policja| pracownik ochrony| Prezydent| rynek pracy| stróż| zakład pracy chronionej

włącz czytnik

Niepełnosprawni ochroniarze

Wielu pracowników branży za zmorę uważa pewien panujący i kłócący się ze zdrowym rozsądkiem trend. Mowa o zatrudnianiu w ochronie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ostatnimi laty dosyć częste są ogłoszenia o pracę w rodzaju „pracownika z licencją II stopnia ochrony fizycznej z orzeczeniem o niepełnosprawności zatrudnię”. Istnieje różnica pomiędzy zatrudnianiem na stanowisku dozorcy osoby faktycznie niepełnosprawnej, a pomiędzy wymogiem pracodawcy, aby pracownik koniecznie miał takie zaświadczenie i robienie z tego warunku zatrudnienia. Wiele firm próbuje ciąć koszty, uzyskując w skali masowej zwroty z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zdobywając dla przedsiębiorstwa status Zakładu Pracy Chronionej. Młodzi ochroniarze często muszą przechodzić upokorzenie starając się o zaświadczenie, aby tylko zdobyć upragnioną pracę. Jednocześnie państwo traci środki na dofinansowanie stanowisk pracy dla zdrowych-niepełnosprawnych osób.

Nowa ustawa wprowadza w tej materii pewną nadzieję na zmianę. Nowo wprowadzono ustęp nakłada obowiązek osobie ubiegającej się o wpisanie na listę złożyć oświadczenie (pod groźbą odpowiedzialności karnej), że nie jest osobą niepełnosprawną. Poproszone o wyjaśnienie tej kwestii MSW odpowiedziało:

 

„…o tym, czy osoba niepełnosprawna będzie mogła wykonywać zawód pracownika ochrony i czynności, do których uprawnia kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej ustawa o ochronie osób i mienia – będą decydowali uprawnieni na mocy ustawy lekarz oraz psycholog, wydający orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony.”

 

Dodatkowym zabezpieczeniem mają być badania okresowe przeprowadzane co 3 lata. Pojawia się jednak pytanie, czy firmy nie będą nakłaniać swoich pracowników do zdobywania orzeczenia o niepełnosprawności już po wpisaniu na listę. Istnieje więc możliwość, że wśród kpo znowu znajdą swoje miejsce osoby niepełnosprawne. Strzec bezpieczeństwa ludzi i mienia być może dalej będą osoby niepełnosprawne, mimo że wydawać by się mogło że do tych zadań potrzebna jest ponadprzeciętna sprawność. Pewne natomiast jest, że nie-kwalifikowanymi pracownikami ochrony nadal będą mogły być osoby z orzeczeniem.
Serwis NiW

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Anndora | 13-08-13 19:22
Nawiązując do wykształcenia jakie jest wymagane obecnie przy ubieganiu się o licencje, chciałam zauważyć, ze zgodnie z obowiązująca ustawą o ochronie osób i mienia na pierwszy stopień licencji pracownika ochrony fizycznej jest wymagane wykształcenie minimum podstawowe, a na drugi minimum średnie. Ustawa o deregulacji niweluje stopnie i ustala wymagane wykształcenie jako podstawowe 7, 8 klasowe lub gimnazjalne. Osoby z wykształceniem podstawowym 6 klasowym nie uzyskają zatem wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, co zgodnie z obowiązująca jeszcze ustawą jest możliwe

przemol87 | 26-09-13 07:04
Czy nikomu nie chcialo się zajżeć do ustawy przed napisaniem artykułu ? W ustawie na którą powołuje się redakcja jest zapis o wymaganym wykształceniu :
Dla licencji 1go stopnia - wykształcenie podstawowe
dla licencji 2go stopnia - wykształcenie średnie . Artykuł pisany pobierznie bez weryfikacji :/