TKDeregulacja zawodu ochroniarza

Komenda Wojewódzka Policji| PFRON| policja| pracownik ochrony| Prezydent| rynek pracy| stróż| zakład pracy chronionej

włącz czytnik
Deregulacja zawodu ochroniarza
Foto: Thinkstockphotos

Na początku lipca prezydent Bronisław Komorowski podpisał kolejną tzw. ustawę deregulacyjną. Jednym z „uwolnionych” zawodów jest profesja ochroniarza. Czy teraz każdy bez przeszkód może stać się członkiem pracownikiem sektora security?

Na pierwszy rzut oka najważniejszą rewolucją jest zniesienie licencji pracowników ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego. Wg starych przepisów (tj. obowiązujących jeszcze do 1 stycznia 2014 r.) aby otrzymać taką licencję, zarówno I jak i II stopnia, trzeba było zdać państwowy egzamin prowadzony przez komendy wojewódzkie Policji. Kolejną usuniętą przeszkodą na drodze zostania ochroniarzem jest wykształcenie. Aby móc obiegać się o licencje, należało mieć wykształcenie wyższe (w przypadku licencji II stopnia) lub średnie (I stopień). Teraz wg ustawodawcy najważniejsze będą: osobiste kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i opinie innych zleceniodawców. Nowe rozwiązania nie przekreślają jednak całkowicie znaczenia świadectw ukończenia różnych kursów czy uczelni.

W ustawie zamieszczono listę zaświadczeń i dyplomów potwierdzających spełnianie wymogów na kwalifikowanego pracownika ochrony (kpo). Jednym z nich jest dyplom ukończenia nowo powstałych i modnych ostatnio kierunków: bezpieczeństwa narodowego i bezpieczeństwa wewnętrznego.W świetle nowych przepisów, zamiast licencji będzie obowiązywała elektroniczna lista kwalifikowanych pracowników ochrony. Prowadzona będzie przez Komendanta Głównego Policji, a wpisów będą dokonywać komendanci wojewódzcy. Osoba wpisana na taką listę będzie miała niemal identyczne uprawnienia jak obecni pracownicy ochrony fizycznej/zabezpieczenia technicznego z licencją II stopnia. Ustawodawca wskazuje tutaj na oszczędności ze strony administracji. Zamiast organizować w każdym województwie co kilka miesięcy egzamin, Państwo prowadzić będzie elektroniczną listę.

Kluczową kwestią dla wpisania osoby na listę jest ukończenie kursu na pracownika ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie te kursy prowadził i kto (o ile w ogóle) będzie je weryfikował. Z lektury uzasadnienia do ustawy wynika, że weryfikacja szkolenia będzie należeć do firm zatrudniających osoby po tych szkoleniach. W zamian państwo planuje wzmocnić kadrowo struktury nadzorujące koncesjonowane firmy ochrony.

Oficjalnie rząd poprzez te zmiany chce ułatwić ludziom wejść na rynek pracy. Wiele osób ze środowiska obawia się jednak zaniżenia poziomu pracowników z powodu usunięcia państwowego egzaminu. Kolejnym mankamentem są uprawnienia i równość ochroniarzy. Nie wszystkim podoba się, że osoba z wieloletnim stażem, wyższym wykształceniem i zdanymi egzaminami państwowymi na licencje będzie miała takie same uprawnienia, co osoba po gimnazjum i skończonym kursie.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Anndora | 13-08-13 19:22
Nawiązując do wykształcenia jakie jest wymagane obecnie przy ubieganiu się o licencje, chciałam zauważyć, ze zgodnie z obowiązująca ustawą o ochronie osób i mienia na pierwszy stopień licencji pracownika ochrony fizycznej jest wymagane wykształcenie minimum podstawowe, a na drugi minimum średnie. Ustawa o deregulacji niweluje stopnie i ustala wymagane wykształcenie jako podstawowe 7, 8 klasowe lub gimnazjalne. Osoby z wykształceniem podstawowym 6 klasowym nie uzyskają zatem wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, co zgodnie z obowiązująca jeszcze ustawą jest możliwe

przemol87 | 26-09-13 07:04
Czy nikomu nie chcialo się zajżeć do ustawy przed napisaniem artykułu ? W ustawie na którą powołuje się redakcja jest zapis o wymaganym wykształceniu :
Dla licencji 1go stopnia - wykształcenie podstawowe
dla licencji 2go stopnia - wykształcenie średnie . Artykuł pisany pobierznie bez weryfikacji :/