TK



Dziennikarze lokalni najczęściej nękani sprawami o zniesławienie (raport)

Art. 212 kk| Dominik Księski| media lokalne| Rada Etyki Mediów| Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

włącz czytnik

Z badania przeprowadzonego przez SGL wynika, że co trzeci ankietowany wydawca doświadczył wycofywania swoich gazet z punktów kolportażu. - Wystarczy, że jakiś materiał prasowy nie spodobał się właścicielowi sieci sklepów. To oczywiście przekłada się na spadek sprzedaży gazety i mniejsze przychody wydawcy. Musi on zapłacić za swoją niezależność. Przedstawiciele świata biznesu prowadzą specyficzną grę wobec mediów. W zależności od zasobności kieszeni są gotowi nawet wykupić wydawnictwo, jeśli w ten sposób mogą się zemścić na dziennikarzach za nieprzychylne wobec siebie publikacje. Próby przejęcia kontroli przez majętnych przedsiębiorców nad wydawnictwami lokalnymi, które nie są dużymi biznesami, mają miejsce na rynku lokalnym - twierdzi Stowarzyszenie.

Zdaniem co drugiego ankietowanego dziennikarze gazet lokalnych bywają zastraszani.

 

- Tym sposobem różne instytucje i osoby próbują zniechęcić ich do opublikowania artykułu lub nawet do podejmowania kontrowersyjnego tematu. Zawód dziennikarza przestał być zawodem zaufania publicznego, a jego wykonawcy mają niewielką ochronę przed tego typu zdarzeniami - napisano w raporcie SGL.

 

W swoich ankietach Stowarzyszenie Gazet Lokalnych zapytało także, czy w mediach lokalnych obowiązuje zasada oddzielania treści redakcyjnych od reklamowych? Prawie wszyscy ankietowani odpowiedzieli pozytywnie, przy czym co drugi ankietowany stwierdził, że „mimo wszystko zdarzają się odstępstwa od tej reguły”. Mają one miejsce w sytuacjach, kiedy np. „materiał dotyczy jakiejś wspólnej akcji klienta i gazety. Zdarza się także, że duże korporacje życzą sobie publikacje materiału pseudo dziennikarskiego, zawierającego elementy kryptoreklamy na stronach redakcyjnych”.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych przeprowadziło badanie “Konkurencji i Wolności Słowa” w kwietniu br. Towarzyszyło ono konkursowi „Filary Demokracji”. Ankiety rozesłano do wszystkich 70 wydawców tygodników lokalnych, zrzeszonych w Stowarzyszeniu.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.