TK
ETPC: skazanie dziennikarza za upublicznienie niejawnych informacji sprzeczne z Konwencją
dziennikarskie źródło informacji| ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| podsłuchy| prasa| standardy dziennikarskie| Szwajcaria| wolność słowa
włącz czytnikArtykuł opublikowany w omawianej sprawie przez skarżącego nie dotyczył życia prywatnego jego bohatera, lecz zachowania oskarżonego kierowcy przed organami wymiaru sprawiedliwości. Trybunał podkreślił, że reakcje organów publicznych na informacje prasowe nie mogą przypominać cenzury i nie mogą zniechęcać prasy do publikacji krytyki. W kontekście debaty publicznej na temat ważnych spraw publicznych postępowanie karne przeprowadzone przeciwko dziennikarzowi wywołuje dokładnie taki skutek - odstrasza dziennikarzy i wywołuje "efekt zmrożenia", co może sprawić, iż w przyszłości inni dziennikarze nie będą unikać udziału w debacie publicznej i nie będą publikować kontrowersyjnych informacji z obawy przed sankcją karną. Taki stan rzeczy zagraża demokracji i uniemożliwia prasie odgrywanie swej roli "stróża demokracji". Zdaniem Trybunału kara - nawet niewielka kara grzywny - wymierzona skarżącemu w postępowaniu karnym nie była proporcjonalna, ani nie realizowała pilnej potrzeby społecznej. Tym samym miało miejsce naruszenie art. 10 Konwencji.
Omawiany wyrok jest istotny w kontekście "afery podsłuchowej", która porusza polską opinię publiczną przez ostatnie 2 tygodnie w związku z publikacją przez tygodnik "Wprost" zapisu prywatnych rozmów znanych polskich polityków. Ustalona linia orzecznicza Trybunału jest w tej mierze jednoznaczna. Nie ma znaczenia, skąd pochodzą publikowane informacje - jeżeli dotyczą one ważnej sprawy publicznej, co do zasady dziennikarzom będzie przysługiwać szeroka ochrona z art. 10 Konwencji.
Tak wynika z wyroku Trybunału z 1 lipca 2014 r. w sprawie nr 56925/08, A.B. przeciwko Szwajcarii.
[Sędziowie ETPC nie byli w tej sprawie zgodni - wyrok Trybunału zapadł większością głosów w stosunku 4:3 - przyp. redakcji OK]
Lex.pl
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.