TK



ETPC: skazanie dziennikarza za upublicznienie niejawnych informacji sprzeczne z Konwencją

dziennikarskie źródło informacji| ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| podsłuchy| prasa| standardy dziennikarskie| Szwajcaria| wolność słowa

włącz czytnik
ETPC: skazanie dziennikarza za upublicznienie niejawnych informacji sprzeczne z Konwencją

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 1 lipca uznał, iż wyrok skazujący dziennikarza za upublicznienie informacji niejawnych, o których dziennikarz dowiedział się w trakcie śledztwa dziennikarskiego, stanowiło naruszenie prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi.

Skarga do Trybunału została wniesiona przez szwajcarskiego dziennikarza, który w postępowaniu karnym został skazany na karę grzywny w wysokości 4 tys. [franków szwajcarskich - przyp. red.] za ujawnienie informacji pochodzących z akt sprawy postępowania karnego przeciwko sprawcy poważnego i bulwersującego opinię publiczną wypadku samochodowego. [Od redakcji OK: bohater reportażu zabił w Lozannie samochodem troje przechodniów, a ranił 8. Artykuł opierał się na zeznaniach kierowcy, ujawniał pytania i odpowiedzi z protokołu przesłuchania, do tego załączone były wyimki z listów, pisanych przez podejrzanego do sędziego śledczego, a także opinia lekarza, który stwierdził, że kierowcy "odbiło". Z akt śledztwa do reportażu trafiła też opinia żony kierowcy o nim samym.].

Oskarżenie przeciwko dziennikarzowi o ujawnienie poufnych informacji zostało wniesione z oskarżenia publicznego, a sąd pierwszej instancji skazał go na karę miesiąca pozbawienia wolności w zawieszeniu (kara ta została zamieniona na karę grzywny w odwołaniu). Przed Trybunałem skarżący zarzucił, iż ten stan rzeczy sprowadzał się do naruszenia prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi, chronionego w art. 10 Konwencji o prawach człowieka.

Trybunał przychylił się do tej argumentacji i stwierdził naruszenie Konwencji. Sąd krajowy, skazując skarżącego, wyszedł z założenia, iż skarżący jako zawodowy dziennikarz nie mógł nie wiedzieć, iż upublicznione przez niego informacje są niejawne i pochodzą z akt sprawy karnej, a ich ujawnienie naruszyło prawo oskarżonego w tymże postępowaniu do domniemania niewinności. Trybunał nie zgodził się z tym stanowiskiem: proces sprawcy wypadku zakończył się 2 lata po publikacji artykułu skarżącego i toczył się przed sądem w składzie zawodowym (bez ławników ani ławy przysięgłych), a więc informacje ujawnione przez skarżącego nie miały faktycznego wpływu na domniemanie jego niewinności.

Trybunał przypomniał - standardowo w tego typu sprawach - o znaczeniu prasy w demokratycznym społeczeństwie oraz o wadze prawa do wolności wypowiedzi. Opinia publiczna ma prawo do otrzymywania informacji o ważnych sprawach publicznych (do których Trybunał zaliczył informacje o procesie sprawcy bulwersującego wypadku drogowego z ofiarami śmiertelnymi), a dziennikarze mają obowiązek takich informacji dostarczać. Wolność wypowiedzi chroni nie tylko treść, ale i formę przekazywania informacji: Konwencja chroni również informacje szokujące, kontrowersyjne, a nawet obraźliwe.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.