TK



Helsińska Fundacja Praw Człowieka prowadzi stały monitoring kryzysu konstytucyjnego

HFPC| Komisja Wenecka| Komitet Helsiński w Polsce| kryzys konstytucyjny| monitoring| Prezydent RP| ślubowanie| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

W związku z pierwszym projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druk sejmowy nr 6) koalicja organizacji pozarządowych wydaje kolejne oświadczenie.

Jesteśmy świadkami działań politycznych, które budzą nasz niepokój. W szczególności dotyczy to złożonego 12 listopada 2015 r. [a ponownie po korektach 17 listopada – przyp. red.] do laski marszałkowskiej projektu zmiany ustawy o TK. Wstępna ocena projektu wskazuje, że może zagrażać niezależności Trybunału wobec innych gałęzi władzy, co byłoby w najwyższym stopniu naganne” – czytamy we wspólnym oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, INPRIS i Sekcji Polskiej Międzynarodowej Komisji Prawników.

Oświadczenie dostępne jest tutaj.

8. Apel do Prezydenta o skierowanie ustawy do TK

„Wejście w życie ustawy zachwieje funkcjonowaniem najważniejszego organu władzy sądowniczej i może mieć bezpośrednio negatywny wpływ na poziom ochrony praw i wolności w Polsce” – czytamy w apelu HFPC do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Sejm i Senat przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Nowelizację przyjęto w ciągu zaledwie trzech dni. Zdaniem HFPC, ekspresowe tempo prac i brak jakichkolwiek konsultacji społecznych oraz opinii eksperckich w sprawie zgłaszanych zarzutów o niezgodności z Konstytucją RP naruszają podstawowe zasady rzetelnego procesu tworzenia prawa  w demokratycznym państwie prawa.

Nowa ustawa wprowadza kadencyjność na stanowiskach prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, którzy od teraz będą wybieranie na trzy lata z możliwością ponownego powołania. Równocześnie przewiduje się, że obecny prezes i wiceprezes utracą swoje stanowiska po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. „Z zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności władzy sądowniczej wynika, że organy władzy wykonawczej i ustawodawczej powinny powstrzymywać się od odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów i trybunałów. Ignorowanie tej zasady oznacza  wywieranie presji przez organy polityczne na władzę sądowniczą” – czytamy w piśmie HFPC.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.