TK



Izrael podzielony

Arabowie| dyskryminacja kobiet| Haaretz| Haredim| Izrael| sztetl| Tel Awiw

włącz czytnik

Łatwo założyć, jak wielu izraelskich polityków, że to skrajne poglądy liderów tych społeczności prowadzą do przemocy i konfliktów, problem jednak leży głębiej. Potrzeba kompleksowych programów socjalnych, integracji społecznej, pomocy, tolerancji i dużej wrażliwości, żeby przyszłe pokolenia zbudowały wspólnotę, a nie podziały.

Wielu Izraelczyków nadzieję na włączenie mniejszości w życie społeczne widzi w izraelskim wojsku. Służba wojskowa jest w w tym kraju obowiązkowa (minimum dwuletnia dla kobiet i trzyletnia dla mężczyzn) i pomaga zdobyć wiedzę oraz kwalifikacje potrzebne w późniejszym życiu zawodowym. Zarówno Arabowie jak i Haredim zwolnieni są z obowiązku tej służby. W pierwszym przypadku chodzi o uniknięcie konfliktu moralnego, a w drugim o trudności w realizacji nakazów religijnych (takich, jak na przykład zakaz przebywania sam na sam z niespokrewnioną osobą przeciwnej płci). Wbrew powszechnej opinii, wielu izraelskich żołnierzy poza początkowym, trwającym kilka miesięcy treningiem, nie ma do czynienia z bronią, ale pełni funkcje, które mogą przygotować ich do późniejszej pracy. Za przykład może służyć służba wojskowa w Galatz i Galgalatz, popularnych stacjach radiowych będących pod kontrolą wojska, które ułatwiają karierę w mediach w znacznie większym stopniu niż ukończenie studiów dziennikarskich.  Prestiżowe jednostki informatyczne, czy wywiadowcze lub wojskowe sądy dają możliwość szybkiego awansu w młodym wieku i praktyczną wiedzę pożądaną przez pracodawców. Prawo Tala, które umożliwiało ortodoksom zwolnienie ze służby wojskowej wygasło 1 sierpnia tego roku, po wyroku Sądu Najwyższego, który uznał, że łamie ono zasadę równości obywateli. W trwającej wciąż dyskusji jednym z ważniejszych argumentów za wprowadzeniem obowiązkowej służby wojskowej dla ortodoksów, jest chęć integracji tej mniejszości z izraelskim społeczeństwem. Jak napisał jeden z członków Rady Strategicznego Planowania Izraela, Yehuda Greenfield-Gilat, „tylko Izraelskie Służby Obronne mogą rozwiązać kryzys zatrudnienia Haredim”. Według autora wojsko powinno zainwestować w stworzenie warunków, w jakich Haredim mogliby pełnić służbę bez łamania nakazów religijnych. Jej elastyczna forma umożliwiłaby ortodoksyjnym Żydom zdobycie kwalifikacji, które są pożądane na rynku pracy, a także stworzyłaby wśród nich poczucie przynależności do izraelskiego społeczeństwa.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.