TK



Izrael podzielony

Arabowie| dyskryminacja kobiet| Haaretz| Haredim| Izrael| sztetl| Tel Awiw

włącz czytnik

Jednym z mniej kontrowersyjnych programów integracji mniejszości jest ogłoszony w ostatnim czasie przez izraelską Radę Wyższej Edukacji projekt kampanii społecznej zachęcającej mniejszości, w tym głównie Arabów, do pójścia na uniwersytety.  Obecnie tylko 11% studentów studiów licencjackich to Arabowie, mimo że stanowią oni aż 20% populacji Izraela.  Na kolejnych etapach studiów udział procentowy Arabów maleje – w kadrze uniwersyteckiej jest ich zaledwie 2%. Taka sytuacja wynika między innymi z gorszych wyników egzaminów, szczególnie z angielskiego, który dla Arabów jest dopiero czwartym językiem (po dialekcie, literackim arabskim i hebrajskim). Akcja ma wesprzeć mniejszości zarówno w procesie rekrutacji i ubiegania się o stypendia, jak i lepiej przygotować ich do warunków akademickich poprzez warsztaty. Ta i inne inicjatywy włączające mniejszości do przestrzeni społecznej, świata nauki i kultury to szansa, a jednocześnie jedna z największych prób dla wielokulturowego Izraela.

Julia Lisiecka, studentka Socjologii w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych oraz Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Zeszłoroczna stypendystka programu Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży Muzeum Historii Żydów Polskich. Przez rok studiowała na Uniwersytecie w Tel Awiwie, zajmując się problematyką konfliktu bliskowschodniego oraz polityki izraelskiej.

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.