TK



J. Marušiak: Wyszehradzka polityka europejska

Europejska Polityka Sąsiedztwa| Federacja Rosyjska| gaz ziemny| Grupa Wyszehradzka| Juraj Marušiak| NATO| Putin| Strefa Schengen| Ukraina| Unia Europejska

włącz czytnik

Demokratyczna i niezależna Ukraina leży w interesie nas wszystkich. Jak pomóc Ukraińcom?

Ukraina powinna otrzymać jasną perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej, oczywiście dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów. Póki co Unia niczego takiego nie zadeklarowała. Potrzebna jest też szeroko zakrojona pomoc finansowa. Co prawda w liczbach absolutnych dotychczasowe wsparcie wydaje się wystarczające, to w przeliczeniu na liczbę mieszkańców nie była to duża suma. Ukraina stoi przed ogromnym wyzwaniem: musi nie tylko obronić swoją integralność terytorialną, ale niemalże od zera zbudować państwo. Cały aparat państwowy – rząd, policja, armia, sądownictwo – okazał się nieskuteczny i niezdolny do obrony kraju. Cała maszyneria nowoczesnego państwa załamała się, poddała się korupcji politycznej. Ukraina wymaga generalnego remontu, a Unia Europejska może do pewnego stopnia jej w tym pomóc. Inną sprawą jest, na ile w warunkach demokratycznych ten remont się uda. Najważniejsze, że musimy wciąż wywierać presję na Rosję. Powinna ona polegać nie tylko na języku konfrontacji, choć jest on czasem potrzebny. Musimy pamiętać, że ani Europa, ani Ukraina nie zmienią swojego położenia geograficznego i jesteśmy na siebie z Rosją skazani.

Wbrew różnym opiniom Chiny nigdy nie staną się tym dla Rosji, czym dziś jest dla niej Europa. UE powinna pokazywać Rosji, że istnieje alternatywa. Natomiast kontynuowanie polityki konfrontacyjnej skończy się dla Moskwy izolacją, zaś zmiana tonu może spowodować włączenie Rosji do grona państw europejskich. Nie oznacza to wejścia do struktur UE, ale zwiększenie handlu czy zniesienie wiz dla obywateli rosyjskich. Chodzi więc o współdziałanie korzystne dla obu stron. Europa musi zachęcić Rosję do koegzystencji z Unią Europejską i uznania niezależności swoich sąsiadów. Największym zwycięstwem dla nas będzie stworzenie z Rosji partnera, państwa prawdziwie europejskiego.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.