TK
Kto wymyśla Europę?
Carnegie Endowment for International Peace| Chatham House| Council on Foreign Relations| Europejska Partia Ludowa| Fundacja Adenauera| Fundacja im. Stefana Batorego| Open Europe| Stiftung Wissenschaft und Politik| think tank| Wilfried Martens Centre for European Studies
włącz czytnikW toczącej się aktualnie wielkiej europejskiej debacie uczestniczą wszystkie trzy rodzaje think tanków: rządowe, partyjne i prywatne. Naturalną osią tych dyskusji jest Bruksela, gdzie jednak nie działa aż tyle tego typu organizacji, ile można by się spodziewać. A już na pewno nie można stolicy Europy porównać pod tym względem do amerykańskiego Waszyngtonu. Wszystkie think tanki rządowe oraz większość partyjnych i prywatnych ma bowiem siedziby gdzie indziej, najczęściej w stolicach poszczególnych krajów. Tylko niektóre z nich utrzymują filie w Brukseli. Z tego względu ważne dyskusje o przyszłym kształcie Europy odbywają się w europejskich stolicach, przede wszystkim w Berlinie, Paryżu i Londynie. W każdym z tych miast organizacje funkcjonują w swoim specyficznym środowisku, często diametralnie różnym od forum brukselskiego. W samej Brukseli główną siedzibę ma tylko garstka instytucji o charakterze think tanków. Najważniejszym przykładem jest działające przy Komisji Europejskiej BEPA, czyli Bureau of European Policy Advisors (Biuro Doradcze Polityki Europejskiej), które powstało w latach dziewięćdziesiątych jako kontynuacja powołanego przez Jacka Delorsa „wydziału analiz perspektywicznych”. Przy Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych działa – chociaż ciągle z siedzibą w Paryżu – EU Institute for Security Studies (Europejski Instytut Badań nad Bezpieczeństwem). W Brukseli mocno osadzone są też dwie prywatne organizacje: Centre for European Policy Studies (Centrum Badań Polityki Europejskiej) i European Policy Centre (Europejskie Centrum Polityki). Obie powstały w latach dziewięćdziesiątych z inicjatywy Brytyjczyków, zniechęconych typowym dla thatcheryzmu eurosceptycyzmem, i obie utrzymują się głównie z projektów realizowanych dla Komisji i Parlamentu. W Brukseli działa też stosunkowo młody think tank Bruegel, skupiony na sprawach ekonomicznych, oraz fundacje powiązane z ugrupowaniami Europarlamentu. Poza wymienionymi organizacjami, wśród licznych małych i maleńkich think tanków obecnych w Brukseli oraz filii instytucji mających główne siedziby w innych miastach, wyróżniają się dwie amerykańskie organizacje: German Marshall Fund of the United States (Niemiecki Fundusz Marshalla) oraz Carnegie Endowment for International Peace (Fundacja na rzecz Międzynarodowego Pokoju im. A. Carnegiego). Obie mają duże biura w stolicy Europy i opracowują ciekawe analizy, głównie poświęcone unijnej polityce zagranicznej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.