TK
NYT i SDZ o kryzysie konstytucyjnym w Polsce
Andrzej Duda| Andrzej Rzepliński| Jarosław Kaczyński| Komisja Europejska| Komisja Wenecka| KPRM| PiS| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnik"Czekam na to, że wreszcie do nich dotrze, że muszą zaakceptować pewne zasady demokracji, a Prezydent odbierze przysięgę od trzech legalnie wybranych sędziów TK" – mówi Andrzej Rzepliński. Nie brzmi jednak optymistycznie. Jarosław Kaczyński i jego zwolennicy, podobnie jak Premier Węgier Viktor Orbán, uwierzyli w „wariacką” ideę „demokracji nieliberalnej. Wolą odejść od Europy, ponieważ nie są w stanie jej zrozumieć.”
Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Katowicach wezwali rząd do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca zachęcając także setki kolegów z apelacji katowickiej do uwzględniania wszystkich kolejnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
Przewodniczący Kaczyński nadal jednak twierdzi, że wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego w jego obecnym kształcie są "nieważne". Dodał także, że być może nowa, specjalna ustawa wprowadzi kary za wykonywanie wszystkich orzeczeń TK „wydanych bezprawnie”.
"... że znów nie jesteśmy sami."
W gabinecie Andrzeja Rzeplińskiego są setki książek. Na honorowym miejscu wyróżnia się jaskrawoczerwoną oprawą zbiór wyroków Sądu Konstytucyjnego Tajwanu, obok statuetki Temidy podarowanej przez prawników z Sankt-Petersburga.
Pod koniec maja prawdopodobnie pojawi się tam więcej pamiątek. Rzepliński miał zamiar zaprosić do Warszawy kolegów z całego świata, żeby 28 maja upamiętnić trzydziestą rocznicę utworzonego pod koniec komunistycznego reżimu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, który już pierwszym swoim wyrokiem wystąpił przeciwko ówczesnej władzy.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego chcieli uczcić rocznicę międzynarodową konferencją pt. "Sądy Konstytucyjne - między bezpieczeństwem a ochroną wolności", a także uroczystym przyjęciem w Zamku Królewskim. Ale Kaczyńskiemu i jego wiernym święto niezależnego sądownictwa byłoby bardzo nie w smak.
Dramatycznie obcięli fundusze Trybunałowi Konstytucyjnemu. Rzepliński musiał więc na początku marca odwołać zaproszenie na jubileuszową uroczystość. Ma jednak nadzieję, że z sędziami TK mimo wszystko spotka się Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. "Żeby sędziowie zobaczyli, że znów nie jesteśmy sami i nadal jesteśmy krajem zachodnim w Europie Wschodniej."
Poprzednia 1234 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.