TKReakcje na wyrok Trybunału o bilingach

Bartłomiej Sienkiewicz| bilingi| Fundacja Panoptykon| Katarzyna Szymielewicz| MSW| prawa obywatelskie| RPO| Stanisław Trociuk| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik
Reakcje na wyrok Trybunału o bilingach
Biling. Źródlo: forum bez-kabli.pl

RPO

W zasadniczej części Trybunał podzielił zdanie Rzecznika Praw Obywatelskich i uznał, że zbyt szerokie są uprawnienia służb do stosowania podsłuchów i pobierania billingów; cała rzecz w tym, jak wyrok zostanie wykonany - mówił zastępca RPO Stanisław Trociuk.

"Ogłoszone rozstrzygnięcie jest krokiem naprzód, jeśli chodzi o ochronę praw obywatelskich w Polsce. Trybunał wyznaczył granice działania władzy publicznej, gdy chodzi o stosowanie technik operacyjnych, nawet tam gdzie uznał zaskarżone przepisy za zgodne z konstytucją" - mówił Trociuk komentując ogłoszony w środę wyrok TK.

"Państwo mogło uzyskiwać i gromadzić dane retencyjne o obywatelu, a obywatel nawet o tym nie wiedział. Teraz uzyska prawo do informacji i do ewentualnego złożenia skargi do sądu" - tłumaczył Trociuk, podkreślając wagę wyrażonego przez TK nakazu stosowania kontroli zewnętrznej do mechanizmu uzyskiwania billingów obywateli.

Zauważył zarazem, że skargi RPO oraz Prokuratora Generalnego wzięły się w TK stąd, że przez 4 lata parlament nie wykonał sygnalizacji Trybunału ws. możliwej niekonstytucyjności tych przepisów. "Dlatego teraz wszystko zależy od tego, jak parlament wykona wyrok. Ma na to 18 miesięcy, bo o tyle czasu Trybunał odroczył wejście w życie wyroku ws. przepisów, które uznał za niekonstytucyjne" - dodał.

MSW

Dwa zespoły - w MSW oraz przy Kolegium ds. Służb Specjalnych - analizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. dostępu służb specjalnych do billingów obywateli i zasad stosowania przez nie kontroli operacyjnej - poinformował w czwartek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

W ciągu roku powinniśmy przygotować komplet nowych regulacji zgodnych z wyrokiem TK; czeka nas dużo pracy - powiedział dziennikarzom minister Sienkiewicz.

W środę Trybunał orzekł, że niekonstytucyjna jest część przepisów prawnych dotyczących kontroli operacyjnej, brak niezależnej kontroli pobierania billingów przez służby i zasad niszczenia podsłuchów osób zaufania publicznego. Sienkiewicz, który w czwartek uczestniczył w obchodach święta policji w Stargardzie Szczecińskim, powiedział, że pisemne uzasadnienie wyroku TK jest w tej chwili analizowane przez dwa zespoły. "Pierwszy w MSW zajmuje się analizą orzeczenia pod kątem formacji mundurowych podległych MSW. Drugi zespół działa przy Kolegium ds. Służb Specjalnych i prowadzi analizę pod kątem służb specjalnych w Polsce" - powiedział Sienkiewicz.

Poprzednia 123 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.