TK
Reakcje na wyrok Trybunału o bilingach
Bartłomiej Sienkiewicz| bilingi| Fundacja Panoptykon| Katarzyna Szymielewicz| MSW| prawa obywatelskie| RPO| Stanisław Trociuk| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnikRPO
W zasadniczej części Trybunał podzielił zdanie Rzecznika Praw Obywatelskich i uznał, że zbyt szerokie są uprawnienia służb do stosowania podsłuchów i pobierania billingów; cała rzecz w tym, jak wyrok zostanie wykonany - mówił zastępca RPO Stanisław Trociuk.
"Ogłoszone rozstrzygnięcie jest krokiem naprzód, jeśli chodzi o ochronę praw obywatelskich w Polsce. Trybunał wyznaczył granice działania władzy publicznej, gdy chodzi o stosowanie technik operacyjnych, nawet tam gdzie uznał zaskarżone przepisy za zgodne z konstytucją" - mówił Trociuk komentując ogłoszony w środę wyrok TK.
"Państwo mogło uzyskiwać i gromadzić dane retencyjne o obywatelu, a obywatel nawet o tym nie wiedział. Teraz uzyska prawo do informacji i do ewentualnego złożenia skargi do sądu" - tłumaczył Trociuk, podkreślając wagę wyrażonego przez TK nakazu stosowania kontroli zewnętrznej do mechanizmu uzyskiwania billingów obywateli.
Zauważył zarazem, że skargi RPO oraz Prokuratora Generalnego wzięły się w TK stąd, że przez 4 lata parlament nie wykonał sygnalizacji Trybunału ws. możliwej niekonstytucyjności tych przepisów. "Dlatego teraz wszystko zależy od tego, jak parlament wykona wyrok. Ma na to 18 miesięcy, bo o tyle czasu Trybunał odroczył wejście w życie wyroku ws. przepisów, które uznał za niekonstytucyjne" - dodał.
MSW
Dwa zespoły - w MSW oraz przy Kolegium ds. Służb Specjalnych - analizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. dostępu służb specjalnych do billingów obywateli i zasad stosowania przez nie kontroli operacyjnej - poinformował w czwartek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
W ciągu roku powinniśmy przygotować komplet nowych regulacji zgodnych z wyrokiem TK; czeka nas dużo pracy - powiedział dziennikarzom minister Sienkiewicz.
W środę Trybunał orzekł, że niekonstytucyjna jest część przepisów prawnych dotyczących kontroli operacyjnej, brak niezależnej kontroli pobierania billingów przez służby i zasad niszczenia podsłuchów osób zaufania publicznego. Sienkiewicz, który w czwartek uczestniczył w obchodach święta policji w Stargardzie Szczecińskim, powiedział, że pisemne uzasadnienie wyroku TK jest w tej chwili analizowane przez dwa zespoły. "Pierwszy w MSW zajmuje się analizą orzeczenia pod kątem formacji mundurowych podległych MSW. Drugi zespół działa przy Kolegium ds. Służb Specjalnych i prowadzi analizę pod kątem służb specjalnych w Polsce" - powiedział Sienkiewicz.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Panoptykon: karuzela liczb trwa, a problem nadal tkwi w złym prawie
Nowe przepisy mają ograniczyć dostęp do billingów
Uprawnienia służb policyjnych i specjalnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Policja: 7,2 tys. kontroli operacyjnych w 2014 r.
Adwokaci proszą RPO o stanowisko w sprawie ustawy o Policji
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.