TK
Sekretarz Rady Europy: polski TK sparaliżowany; Sejm musi coś z tym zrobić
Beata Szydło| Piotr Gliński| Rada Europy| Thorbjoern Jagland| Trybunał Konstytucyjny| Witold Waszczykowski| Zbigniew Ziobro
włącz czytnikTrybunał Konstytucyjny w Polsce jest obecnie sparaliżowany, najlepszą drogą wyjścia z tej sytuacji jest rozwiązanie jej w parlamencie - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Przedstawiciele polskich władz ocenili spotkania z sekretarzem RE jako sympatyczne.
Jagland, który w poniedziałek rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, spotkał się m.in. prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, premier Beatą Szydło, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim oraz szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Tematem rozmów była m.in. sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Na konferencji prasowej Jagland ocenił, że obecnie Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest sparaliżowany, co - według niego - oznacza, że "nie istnieje w Polsce system, który byłby faktycznym wykonaniem prawa i stał na straży wykonania prawa". Jego zdaniem jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, będzie skutkowała skargami do Trybunału w Strasburgu. - Oczywiście najlepszą drogą jest rozwiązanie parlamentarne i to jest dobra podstawa do tworzenia konstruktywnych rozwiązań - ocenił Jagland.
Dodał, że podczas poniedziałkowych spotkań z przedstawicielami polskich władz został poinformowany, że tego typu działania zostały już podjęte. - Oczywiście doceniam tę kwestię, jednocześnie nie mogę więcej powiedzieć nic poza tym, że będziemy obserwować rozwój wypadków i oferować wsparcie, oczywiście jeżeli takie wsparcie będzie oczekiwane ze strony Polski - powiedział sekretarz Rady Europy.
I wyraźnie powiedział, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego musi być opublikowany. - Takie jest zdanie Komisji Weneckiej, a więc i nasze - powiedział Thorbjoern Jagland. Powiedział też, że trzy osoby wybrane przez Sejm poprzedniej kadencji są legalnymi sędziami TK.
Nieco inaczej spotkania z Jaglandem relacjonowali przedstawiciele polskich władz.
- Rozmowa z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem przebiegała w sympatycznej atmosferze; były różnice w spojrzeniu na pewne zagadnienia, ale sprawę trzeba rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu; namawiam do tego opozycję - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem klimat rozmowy był bardzo dobry i rzeczowy, a Jagland wykazał się dużą znajomością polskich uwarunkowań, a także kryzysów konstytucyjnych w innych krajach. Według ministra Jagland zdaje sobie sprawę z zawiłości konfliktu, a strony zgodziły się, że sytuację w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego należy rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Rada Europy już obserwuje sytuację w Polsce
J. Barcik: Unijna kontrola stanu praworządności w Polsce i co z niej wynika
Delegacja Komisji Weneckiej w Trybunale Konstytucyjnym
MSZ do HFPC: nie skierujemy nowelizacji ustawy o mediach publicznych do Komisji Weneckiej
Balicki: Komisja Wenecka zatrzymała PiS
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.