TK
Świecka Francja? Dekonstrukcja zasady laickości we Francji
Aristid Briand| Conseil d’État| Francja| Francuska ustawa z 9 grudnia 1905 r. o rozdziale kościołów i państwa| Kościół| laickość| państwo świeckie| relacje państwo-kościół| republikanizm
włącz czytnikKolejna skarga kwestionuje uchwałę Rady Miejskiej Lyonu z 25 kwietnia 2003 r. przyznającą subwencję finansową Fundacji Fourvière, będącą instytucją pożytku publicznego. Fundacja zarządza bazyliką Fourvière mającą status zabytku prywatnego. Zdaniem gminy, subwencja finansowa miała służyć realizacji wyposażenia (windy) przeznaczonego do ułatwienia osobom mającym trudności w poruszaniu się dostępu do zabytkowego obiektu sakralnego. Winda miała pozwolić na dotarcie bezpośrednio do nawy lub krypty bazyliki bez potrzeby używania głównych schodów zewnętrznych (stromych i o dużej liczbie stopni) łączących dziedziniec z budynkiem kościoła. Gmina wskazała lokalny interes publiczny jako główny argument podjęcia uchwały. Nie był to jednak pogląd podzielany powszechnie. Związek wolnej myśli i aktywności społecznej regionu Rodanu (Fédération de la libre-pensée et de l’action sociale du Rhône et M.P.) zaskarżył wspomnianą uchwałę przyznającą subwencję jako — jego zdaniem — pozbawioną jakiegokolwiek interesu gminnego. Co znamienne, komisarz rządowy reprezentujący gminę stwierdził w swym wystąpieniu przed sądem administracyjnym w Lyonie, który rozpatrywał pierwotnie sprawę, że bazylika Fourvière wpisana na komplementarną listę zabytków historycznych jest ważnym symbolem miasta goszczącego wielu turystów. Interes gminy będący podstawą kwestionowanej uchwały jest więc bezsporny. Rada Stanu oddaliła wniesiony przez skarżących wniosek o kasację orzeczenia sądu administracyjnego w Lyonie, w którym sąd ten odrzucił wniosek o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej w Lyonie.
W kolejnej sprawie Rada Stanu kontrolowała zgodność z prawem uchwały rady gminy miejskiej Mans określającej na 380 tys. euro pułap budżetu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji polegającej na zaadaptowaniu opuszczonego budynku gminnego na tymczasową salę modlitewną, potrzebną szczególnie w okresie poprzedzającym najważniejsze święto muzułmańskie Aïd-el-Kébir.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.