TK
Szukając partnerów w pozarządówce
budżet obywatelski| jednostki samorządu terytorialnego| Komisja Dialogu Obywatelskiego| NGO| urząd miasta| Łódź| Łódzkie Centrum Obywatelskie
włącz czytnikBardzo dobrym ruchem okazało się również zlecenie działań edukacyjno-promocyjnych w ramach budżetu obywatelskiego organizacjom pozarządowym (podczas pierwszej edycji zadanie realizowały Stowarzyszenie Topografie i Fundacja Fenomen). Zaangażowanie NGO-sów nie tylko usprawniło efektywność procesu (szybka organizacja prac, bardzo dobra jakość działań), ale i podniosło jego wiarygodność w oczach mieszkańców.
Współpraca z zespołem miała miejsce również na etapie ewaluacji pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Wspólnie zastanawialiśmy nad zmianami w jego zasadach dla w Łodzi, przyglądając się wnioskom z konsultacji. Takie kroki planowane są również w kolejnych latach – na etapie ewaluacji procesu będziemy korzystać z pomocy trzeciego sektora.
Obecnie wspólnie z organizacjami pozarządowymi opracowujemy standard usług w ramach Łódzkiego Centrum Obywatelskiego. Chcemy, by Centrum z jednej strony było miejscem, gdzie organizacje pozarządowe otrzymają niezbędne wsparcie dla samorozwoju (na przykład możliwość współpracy z coachem, udziału w szkoleniach, dostęp do biura na godziny), a także przestrzenią kumulującą różne inicjatywy organizacji (na przykład spotkania, konferencje, działania na rzecz mieszkańców), tworząc środowisko sprzyjające wzajemnej integracji, podejmowaniu wspólnych inicjatyw. W planach jest również utworzenie w Centrum Inkubatora dla NGO, który ma wspierać nowo powstałe organizacje. Dodatkowo chcemy, by w ośrodku na pomoc mogli liczyć mieszkańcy zainteresowani prowadzeniem działań na rzecz miasta (na przykład przygotowujący wniosek do inicjatywy lokalnej czy budżetu obywatelskiego).
Innym działaniem, nad którego wdrożeniem pracujemy razem z osobami z trzeciego sektora, jest wprowadzenie procedury regrantingu do zadań z zakresu upowszechnienia turystyki w Łodzi. To nie urząd ma przyznawać dotacje na zadania, lecz organizacja pozarządowa, która zostanie wyłoniona jako operator w otwartym konkursie. Liczymy na to, że w ten sposób uda nam się podnieść efektywność zadania. Chcielibyśmy, by taki operator inicjował działania wspierające organizacje w składaniu wniosków (na przykład doradztwo, spotkania informacyjne), co ma docelowo przełożyć się na wzrost liczby ofert składanych w konkursie (a tym samym na większą konkurencyjność propozycji i podniesienie jakości działań).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
MAC zaczyna akcję „Sprawne państwo – sprawny samorząd terytorialny”
H. Izdebski: polskie instytucje publiczne wymagają jeszcze doskonalenia
Biuletyn Kompas - O NGO i funduszach UE w gmachu Senatu RP a zaufanie władzy do obywateli
J. Regulski: Gmina rządzi
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.