TK
Szukając partnerów w pozarządówce
budżet obywatelski| jednostki samorządu terytorialnego| Komisja Dialogu Obywatelskiego| NGO| urząd miasta| Łódź| Łódzkie Centrum Obywatelskie
włącz czytnikKluczowe jest również wprowadzenie przejrzystych zasad dialogu (na przykład regulaminu konsultacji). Organizacje angażujące się we współpracę muszą wiedzieć, że biorąc udział w konsultacjach, będą miały ułatwiony dostęp do informacji, wystarczający czas na zgłoszenie uwag, otrzymają informację zwrotną. To podstawa do budowania odpowiedniego klimatu współpracy i zaufania pomiędzy NGO-sami a JST.
Konieczna jest również otwartość administracji na przekazywanie nowych zadań organizacjom. W sferach, w których istnieje społeczny potencjał oraz organizacje zdolne do realizacji zadań gminy, powinno następować naturalne ich oddawanie w ręce trzeciego sektora (w myśl zasady pomocniczości).
Nie bez znaczenia jest również rozwój systemu wsparcia dla NGO-sów i zagwarantowanie w budżecie środków na działania edukacyjno-szkoleniowo-doradcze dla przedstawicieli trzeciego sektora, a także tworzenie przestrzeni dla społecznej aktywności (na przykład poprzez udostępnianie sal na spotkania, przyjazną politykę lokalową).
Warto również, by cały system współpracy był spinany w urzędzie przez oddzielną komórkę, odpowiadającą za współpracę z sektorem. To może pozwolić na dobrą koordynację działań i wprowadzanie spójnego standardu współpracy z organizacjami w różnych wydziałach.
Niezbędne jest ciągłe pielęgnowanie partnerskiej współpracy z NGO-sami. Tylko bowiem w oparciu o poszanowanie suwerenności organizacji, pełną jawność podejmowanych decyzji i wzajemny szacunek da się rozwijać partnerskie relacje. Warto o tym pamiętać, bo nawet drobne błędy w kulturze współpracy mogą później rzutować na poziom zaufania do urzędu i jakość kooperacji.
*Autor jest pełnomocnikiem prezydenta Miasta Łodzi ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Instytut Obywatelski
Poprzednia … 3456 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
MAC zaczyna akcję „Sprawne państwo – sprawny samorząd terytorialny”
H. Izdebski: polskie instytucje publiczne wymagają jeszcze doskonalenia
Biuletyn Kompas - O NGO i funduszach UE w gmachu Senatu RP a zaufanie władzy do obywateli
J. Regulski: Gmina rządzi
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.