TK
W. Komarnicki: Rola prawnika w wyzwolonej Polsce (wykład z 1942 r., aktualny w roku 2016)
Komisja Kodyfikacyjna II RP| Konstytucja| kultura prawnicza| Polskie Studium Prawniczo Administracyjne w Wielkiej Brytanii| prawo polityczne| Stanusław Grabski| Stronnictwo Narodowe| Wacław Komarnicki
włącz czytnik* * *
Na ciemnym tle naszej obecnej rzeczywistości polskiej dzisiejsza uroczystość inauguracji prac Studium Prawno-Administracyjnego przedstawia się, jak jasny, radosny promień. Uroczystość ta bowiem odbywa się pod znakiem niewzruszonej wiary w wyzwolenie naszej umęczonej Ojczyzny i w odbudowanie niepodległej Rzeczypospolitej w należnych nam granicach. Wierzymy, że bliski jest dzień odrodzenia państwowości polskiej, a zatem powołania prawników do spełnienia ich obowiązku pracy dla Państwa i Narodu.
Studium ma przygotować prawników polskich, znajdujących się obecnie na terenie W. Brytanii do jak najlepszego wykonania tych odpowiedzialnych obowiązków.
Studium ma kształcić dla życia. Cel jego jest praktyczny i realny. Chodzi o przygotowanie kadr prawniczych, które choć w części zapełnią dotkliwe luki i szczerby, jakie polski świat prawniczy już ogromnie przerzedziły i jeszcze, niestety, przerzedzać będą w dalszym ciągu aż do końca okupacji naszych ziem przez wroga.
Z tego ścisłego powiązania z życiem celu Studium wynika konieczność, byśmy teraz właśnie na progu naszej pracy uświadomili sobie, jaką ma być rola prawnika w wyzwolonej Polsce, od tego bowiem zależy kierunek naszej pracy, jej zakres i jej metoda.
Rola ta musi być nawiązaniem do przerwanej przez wojnę działalności prawników polskich nad budową polskiego prawa, nad podnoszeniem jego znaczenia w polskim życiu zbiorowym, nad służeniem rozwojowi tego życia.
Czyniąc bilans działalności prawniczej za okres ostatniego ćwierćwiecza, robiąc niejako generalny rachunek sumienia prawniczego ze spełnienia wobec Państwa i Narodu naszych obowiązków, możemy tutaj wobec Głowy Państwa Polskiego - naszego Dostojnego Gościa Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, który sam, będąc prawnikiem, należy do naszego świata prawniczego i z nim razem pracował i działał, stwierdzić z dobrze zasłużoną dumą zawodową, że prawnictwo polskie spełniło chlubnie swój obowiązek.
Jak tylko kruszyć zaczęła się w poprzedniej wojnie moc najeźdźcy, w b. Królestwie Kongresowym powstają sądy obywatelskie, zorganizowane samorzutnie przez zrzeszenia prawników polskich. Wymiar sprawiedliwości był przy narodzinach Państwa Polskiego tą dziedziną, która objęta została najwcześniej. Przy wyzwalaniu innych dzielnic - Wielkopolski, Pomorza, Ziem Wschodnich - wszędzie za żołnierzem polskim szedł prawnik polski i budował polskie sądownictwo i polską administrację.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Brak art. powiąznych.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.