TK



W. Komarnicki: Rola prawnika w wyzwolonej Polsce (wykład z 1942 r., aktualny w roku 2016)

Komisja Kodyfikacyjna II RP| Konstytucja| kultura prawnicza| Polskie Studium Prawniczo Administracyjne w Wielkiej Brytanii| prawo polityczne| Stanusław Grabski| Stronnictwo Narodowe| Wacław Komarnicki

włącz czytnik

Przez tę retrospektywną analizę stwierdziliśmy, z czym przychodzimy do pracy w przyszłej Polsce. Znamy nasze plusy i minusy. Znamy potrzeby, trudności i niebezpieczeństwa. Z tego zbudować musimy nasz pogląd i naszą wolę do wykonania w wyzwolonej Polsce obowiązków prawnika wobec Państwa i Narodu.

Plusem naszym, naszą mocną pozycją będzie to, że choć szeregi prawnicze będą silnie przetrzebione przez wojnę i okupację, to jednak nasz stan posiadania będzie lepszy niż w r. 1918. Będziemy rozporządzać generacjami, wykształconymi w okresie poprzednim na polskich uniwersytetach. Wśród nich znajdują się także i rolę swoją spełnią słuchacze dzisiejszego odczytu - słuchacze naszego  Studium  Prawno - Administracyjnego. Do plusów trzeba będzie zaliczyć niewątpliwy fakt, że niesłychane przejścia i przeżycia ludności w czasie okupacji nauczyły wszystkie jej grupy oceniać należycie państwowość polską, której siła atrakcyjna niewątpliwie rośnie. Wzrost uczucia patriotycznego mas jest niewątpliwy.

Ale trzeba zdawać sobie sprawę i z pozycji ujemnych i przeciw stawnych. Po wojnie wyniszczenie kraju będzie ogromne, znajdziemy w kraju nędzę, a więc grunt podatny do rozwoju przestępczości. Życie ludzkie w czasie okupacji niewątpliwie spadało w cenie, oswojono się ze śmiercią, którą tak bezlitośnie szafują dzisiejsi władcy Polski. Ta okoliczność osłabi niewątpliwie u wielu ludzi hamulce przestępczości, przytępi działanie wyższych momentów etycznych. Po wojnie poprzedniej obserwowano upadek moralności, wyrażający się w silnej skłonności licznych jednostek do użycia i wyżycia się, za wszelką cenę i bez żadnych skrupułów moralnych. Była to powojenna reakcja nerwowa po wielkich wstrząsach i wyczerpaniu psychicznym.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.