TK



W. Komarnicki: Rola prawnika w wyzwolonej Polsce (wykład z 1942 r., aktualny w roku 2016)

Komisja Kodyfikacyjna II RP| Konstytucja| kultura prawnicza| Polskie Studium Prawniczo Administracyjne w Wielkiej Brytanii| prawo polityczne| Stanusław Grabski| Stronnictwo Narodowe| Wacław Komarnicki

włącz czytnik

Wreszcie niebezpieczeństwa kryje w sobie sam moment likwidacji okupacji, i stąd możliwości przejściowej anarchii, zanim nie zostaną zorganizowane władze polskie i nie opanują sytuacji. Jaka będzie rola prawnika w tej epoce przejściowej ?  Oczywiście opanowanie sytuacji i uchronienie Polski od niepożądanych wstrząsów odbyć się będzie musiało w drodze współdziałania sił społecznych i polskich organów państwowych.

Zdolność do samorzutnej organizacji w chwilach niebezpieczeństwa jest właściwa naszemu narodowi. Nie wątpię, że i tym razem da on jej chlubny dowód.

Zdaniem organów państwowych polskich, które się w tym momencie na terytorium Polski znajdą, będzie te naturalne siły sprzymierzeńcze wykorzystać i zorganizować.

W tym niesłychanie ważnym dla przyszłości naszego Narodu i państwa momencie przypadnie prawnikowi bardzo ważna rola. Niewątpliwie, społeczeństwo polskie wykaże wysoki stopień dojrzałości i zdyscyplinowania, nie chcę wchodzić tutaj w rozważania poza prawne, polityczne. Ze stanowiska prawnego chodzić będzie o zapewnienie ciągłości prawnej w tym przejściowym okresie.

Jest to wielkim dobrem dla naszego Państwa, że ciągłość prawna została całkowicie zachowana w momencie naszej katastrofy wrześniowej i w przeżywanym okresie. Ma to przede wszystkim ogromne znaczenie dla pozycji międzynarodowej naszego Państwa. Choć wyparta chwilowo z terytorium własnego, władza państwowa istnieje nieprzerwanie, posiada uznanie międzynarodowe i posłuch u obywateli własnych gdziekolwiek się znajdują. Osobowość prawna Państwa Polskiego nie została w jakikolwiek sposób przez katastrofę wrześniową dotknięta. Ma to doniosłe znaczenie obecnie, gdy Polska walczy, jako państwo alianckie, mieć będzie szczególny walor w momencie zakończenia wojny, w czasie konferencji pokojowej i tworzenia nowej mapy świata.

Ramami formalnymi państwa jest jego Konstytucja. Przestrzeganie ścisłej konstytucyjności zarówno przez władze państwowe, jak i obywateli, jest niezbędnym warunkiem zachowania ciągłości prawnej naszego Państwa. Gdy materialne momenty w istnieniu naszej państwowości zostały naruszone i osłabione, tym większe znaczenie przypada momentowi idealnemu - momentowi prawnemu. To jest ta więź, która obok czynników moralnych, poczucia narodowego, łączy rozproszonych po całym świecie Polaków.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.