TK



Weto prezydenta i projekt racjonalnej organizacji sądów

Jarosław Gowin| likwidacja sądu| Marszałek Sejmu| PiS| Prawo o ustroju sądów powszechnych| Prezydent| veto

włącz czytnik

I dodał, że ustawa z ogromnymi mankamentami dotarła do Pałacu Prezydenckiego.  W ocenie prezydenta, parlament wykazał się brakiem pryncypialności kierując do niego ustawę obarczoną tak niesłychanie poważnymi mankamentami.

- Ten projekt został przepchnięty kolanem pod drzwi Pałacu Prezydenckiego. Szacunek dla obywateli, szacunek dla projektów obywatelskich nie polega na tym, że się ukrywa mankamenty, tylko na tym, że się poprawia błędy i ludziom się proponuje rozwiązania realne, a nie pozorne. Ten projekt jest pozornym załatwieniem sprawy, bo gdybym podpisał tę ustawę, żaden sąd nie byłby przywrócony do egzystencji na poprzednich zasadach – żaden – podkreślił Bronisław Komorowski.

– Nie mogę sobie pozwolić na brak pryncypialności w tej sprawie, w związku z tym informuję państwa, że ustawę wetuję, jako niezdolną do wejścia w życie, niezdolną do realnego działania – oświadczył prezydent.

Posłowie mogą ponownie uchwalić ustawę, a tym samym odrzucić prezydenckie weto, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku odrzucenia weta, prezydent musi ustawę podpisać i zarządzić jej ogłoszenie.

Prezydent zapowiedział też, że w najbliższym czasie skieruje do parlamentu pakiet projektów ustaw związanych z systemem prawnym.

Będzie to – poinformował Bronisław Komorowski - projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładający wydłużenie wieku przejścia sędziów w stan spoczynku z obecnych 70 lat do 75 lat, a także projekt nowelizacji ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi usprawniający i upraszczający postępowanie przed tymi sądami.

Prezydent zamierza też przedłożyć projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, której celem jest m.in. przyspieszenie rozpatrywania spraw, zwłaszcza skarg konstytucyjnych, a także poszerzenie możliwości udziału RPO w postępowaniach przed TK.

W środowym briefingu uczestniczyli ministrowie w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz, Sławomir Rybicki oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
prezydent.pl

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.