TK



Zaświadczenie o zdolności do pracy, jako warunek zatrudnienia, jest nadmierny

badania wstępne| biurokracja| Kodeks pracy| stanowisko pracy

włącz czytnik

Dla porównania - analogiczne regulacje w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

Obowiązkowe badania wstępne w Polsce - warunek zawarcia każdej umowy o pracę. Każdy pracownik przechodzi badania ogólne. Przy narażeniu na szczególnie niebezpieczne czynniki określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. wymagane są badania specjalistyczne.

Niemcy - Badania obowiązkowe (Pflichtuntersuchung) wymagane są ze względu na narażenie na czynniki określone w załączniku Rozporządzenia w sprawie zawodowej opieki zdrowotnej (Verordnung zur arbeitsmedizinischen Vorsorge). Badania nie służą sprawdzaniu zdatności do pracy, tylko ochronie zdrowia pracownika. Ustawodawca zastrzega badania fakultatywne: dodatkowe –Angebotsuntersuchung, na życzenie –Wunschuntersuchung.

Wielka Brytania - tylko przy zatrudnieniu z narażeniem na szkodliwe czynniki. Skierowanie na badania jest indywidualną decyzją pracodawcy, z zastrzeżeniem, że wymaga ona zgody pracownika. Uzasadniane jest szczególnymi warunkami pracy lub problemami zdrowotnymi pracownika.

USA: tylko, gdy są wymagane przez OSHA Standards. OSHA zastrzega, że badania lekarskie mogą być wymagane przy zatrudnieniu w: rolnictwie, przemyśle, budownictwie, pracach na morzu. OSHA zaznacza, że zatrudnienie musi wiązać się ze szczególnym zagrożeniem dla zdrowia pracownika.

Praktyka przeprowadzania badań w Polsce sprowadza się do zwykłej biurokracji. Przyszły pracownik zwykle odwiedza lekarza tylko po to, aby za odpowiednią opłatą uzyskać kolejny dokument niezbędny do podjęcia pracy. W przypadku wspomnianych stanowisk „bez określonego czynnika narażenia”, ustawodawca posługuje się terminem „badanie ogólne”. W trakcie krótkiej wizyty lekarz nie jest w stanie wnikliwie zbadać ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Rola lekarza ogranicza się więc jedynie do załatwienia formalności. Tymczasem koszt jednego badania wynosi aż od 80 do 130 zł. Ponadto, zarówno lekarz, jak i pracodawca obarczeni są obowiązkiem przechowywania orzeczeń lekarskich w dokumentacji pracownika. Rodzi to kolejne utrudnienia.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.