Państwo



Pracodawcy przygotowali projekt nowego kodeksu pracy

bezrobocie| Kodeks pracy| prawa pracownicze| rynek pracy| stopa bezrobocia| urlop wypoczynkowe| wypowiedzenie umowy o pracę| Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

włącz czytnik
Pracodawcy przygotowali projekt nowego kodeksu pracy
Fot: porady-firm.businesstimes.pl

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował własny projekt Kodeksu Pracy, którego założenia przedstawił w rozesłanym 11 października komunikacie. Ze względu na kontrowersyjne propozycje, znacznie ograniczające dotychczasową ochronę pracownika, projekt spotka się zapewne z krytyką ze strony związków zawodowych. Ponieważ jest to jednak pierwsza od wielu lat całościowa propozycja zmian relacji pracodawca – pracobiorca, przedstawiamy komunikat ZPP w całości:

Sytuacja na rynku pracy robi się coraz bardziej dramatyczna. We wrześniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się o 15,7 tys. - do 1 mln 980,4 tys. W rezultacie przeciętna stopa bezrobocia liczona dla całego kraju wzrosła do 12,5 proc. z 12,4 proc. W sierpniu. Według różnych szacunków w bieżącym roku pracę straci kolejne 100 - 150 tysięcy osób, a przyszłym roku kilkaset tysięcy, a nawet milion.

Trudna sytuacja dotyczy przede wszystkim osób młodych – gdzie bezrobocie sięga już 27% i będzie lawinowo rosło, m.in. w wyniku kolejnego planowanego przez rząd podwyższenia pozapłacowych kosztów pracy w tym obłożenia podatkiem ZUS umów cywilno-prawnych.

W tej sytuacji nie pomogą żadne kosmetyczne działania i zmiany, a przede wszystkim różnego rodzaju "programy aktywizacji bezrobotnych" czy też "szkolenia".

W Polsce są trzy główne przyczyny bezrobocia i bez radykalnych zmian w tych obszarach sytuacja nie ulegnie żadnej zmianie:
- wysokie pozapłacowe koszty pracy
- płaca minimalna
- sztywne prawo pracy.

Dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podjął pracę nad nowym Kodeksem Pracy. Nie jesteśmy fantastami politycznymi i wiemy, że dzisiaj rząd nie zajmie się poważnie naszym projektem. Widzimy jednak sens jego prezentacji i realną szansę zainteresowania nim rządu, jak bezrobocie w Polsce dojdzie do poziomu 20-25%, a wśród młodych ludzi do 50%. Ku temu to wszystko obecnie zmierza.

Obecnie obowiązujący Kodeks Pracy został w stworzony w PRL i był przystosowany do realiów wielkich molochów przemysłowych, zatrudniających tysiące ludzi oraz do realiów ery przemysłowej, której już nie ma i do tzw. Gospodarki socjalistycznej. Zupełnie nie przystaje on do współczesnych realiów oraz do specyfiki małych i średnich firm, które w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm, zatrudniają 3/4 Polaków i dają krajowi 67% PKB. Obecne sztywne prawo pracy jest jedną z podstawowych barier w zatrudnianiu pracowników, przede wszystkim młodych i bez doświadczenia.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.